Másodfokú szöveges feladatok megoldása?


Nem azt kérem hogy plakátok meg helyettem hanem hogy mondjátok el hogy hogyan kell egyáltalán neki kezdeni, nagyon rossz a matek tanárom és nem értem az egészet, hogy miért kell azt csinálni amit ő!

Kérem valaki segítsen sos!!



2022. nov. 21. 19:05
 1/8 A kérdező kommentje:
Ja és 10.osztály
2022. nov. 21. 19:05
 2/8 A kérdező kommentje:
oldjátok*
2022. nov. 21. 19:07
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

És mégis mi a szöveges feladat???


Elolvasod egyszer... kétszer.... háromszor... - és felírod az egyenletet.

2022. nov. 21. 19:09
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen de most vettük először a másodfokú egyenletet és nem tudom hogy kell felírni de mondok egy példát.



Egy út javitásat két társaság végezte. Mindkét csapat 10 km-es sza-kaszt javított, de a második társaság egy nappal kevesebbet dolgozott. Hány km-t javitott mindegyik társasãg naponta, ha együtt egy nap alatt 4,5 km-t javi-tottak?


Kérlek ne old meg csak hogy hogyan kezdenel bele amit minden feladathoz tudok alkalmazni “módszert” mondd el

2022. nov. 21. 19:13
 5/8 krwkco ***** válasza:
100%

Minden szöveges feladatban az a lényeg, hogy rész állításokra kell bontani. Fel kell venni ismeretleneket. Többnyire a végső kérdés alapján. És minden állításhoz tartozik egy egyenlet:

- Egy út javitásat két társaság végezte. Hány km-t javitott mindegyik társasãg naponta? Mik legyenek az ismeretlenek?

- Mindkét csapat 10 km-es szakaszt javított

- a második társaság egy nappal kevesebbet dolgozott

- együtt egy nap alatt 4,5 km-t javitottak

2022. nov. 21. 19:18
 6/8 A kérdező kommentje:
Ahha, és utána ?
2022. nov. 21. 19:33
 7/8 krwkco ***** válasza:
100%
Utána egyszerűsíted az egyenletrendszert, visszavezeted 1 egyenletre és megoldod.
2022. nov. 21. 19:48
 8/8 anonim ***** válasza:

Utána menj végig szisztematikusan azokon a pontokon, amiket krwcko megjelölt...

Mik legyenek az ismeretlenek? Pl. ismeretlen a gyors csoport sebessége: x km/nap. Hány nap alatt végeznek? Ahányszor megvan a 10 km-ben a napi munkaadagjuk. A lassú csoport sebessége (y) ettől nem független, mert tudjuk, hogy ők pontosan 1 nappal lassabbak 10 km-en: 10/x = (10/y)-1 = (10-y)/y

Tudjuk azt is, hogy 1 nap alatt a két csoport 4,5 km-rel végez: x+y = 4,5

Bontsuk ki a fenti egyenletet: 10y = 10x - xy. Átrendezve: 10y + xy = 10x; y(10+x) = 10x; y= 10x/(10+x).

Ezt az y-t behelyettesíted a 2. egyenletbe: x+y= 4.5; vagyis x + 10x/(10+x) = 4.5

Átrendezve: x^2 + 15.5x - 45 = 0

Vedd a pozitív megoldást, mert csak annak van értelme a feladatban. Innen már gondolom menni fog.

2022. nov. 21. 20:05