Kémia számolás, segítség?


Megköszönném, ha valaki tudna segíteni!


1. 200cm³ 20m/m%-os 1,10g/cm³ sűrűségű sósavoldattal elvileg hány gramm Na2CO3-at reagáltathatunk el maradék nélkül?



2. Mekkora tömegű csapadék válik le, ha 8,5 g AgNo3 ezüstionjait feleslegesen vett NaCl-el reagáltathatjuk?



3. 100 cm³ térfogatú, 5m/m%-os 1,04 g/cm³ sűrűségű AgNo3 oldatból mekkora tömegű NaCl-el lehet leválasztani az összes csapadékot? Milyen a csapadék leszűrése után visszamaradó oldat tömegszázalékos összetétele?



2022. nov. 23. 12:40
 1/3 Zcom09 ***** válasza:
Hol akadtál el?
2022. nov. 23. 13:03
 2/3 A kérdező kommentje:
Igazából az adatgyűjtés után. Nem tudom, hogy mit kell számolni, milyen képletekkel.
2022. nov. 23. 13:56
 3/3 Zcom09 ***** válasza:
100%

1. 200cm³ 20m/m%-os 1,10g/cm³ sűrűségű sósavoldattal elvileg hány gramm Na2CO3-at reagáltathatunk el maradék nélkül?


Ugye az a kérdésünk hogy mennyi nátrium-karbonát kell ahhoz hogy semlegesítse a sósavat. Ehhez tudnunk kell hogy mennyi sósavunk van, ez az első lépés.

Tudjuk hogy az oldatunk 20 tömegszázalékos, tehát 100g oldatban van 20g oldott anyag, viszont nekünk nem tömegre van megadva az oldatunk mennyisége hanem térfogatban. Így először azt át kell váltanunk.

200*1,1= 220g, tehát ennyi 20%-os sósavunk van, ebből márkönnyű kiszámolni hogy hány gramm HCl van az oldatban. Ehhez használhatunk egy egyszerű aránypár. Ha 100g oldatban van 20g oldott anyag, akkor 220g-ban X:

(220*20)/100 = 44g, tehát ennyi a HCl mennyisége.


Most ki kell számolni hogy ez a mennyiségű sósav mennyi nátrium-karbonáttal reagál. Ehhez szükségünk lesz a reakcióegyenletükre és a moláris tömegükre: M(HCl):36,46 g/mol, M(Na2CO3):105,98 g/mol

2HCl + Na2CO3 -> 2NaCl + CO2 + H2O

A reakcióegyenletből tudjuk hogy 2 mol HCl reagál 1 mol nátrium-karbonáttal, tehát 72,92g HCl reagál 105,98g nátrium-karbonáttal.

De nekünk csak 44g van, itt megint felismerhetünk egy arányosságot.

Ha 72,92g HCl reagál 105,98g nátrium-karbonáttal, akkor 44g-al mennyi?

(44*105,98)/72,92 = 63,95g nátrium karbonát reagál maradéktalanul a sósav oldattal.


2. Mekkora tömegű csapadék válik le, ha 8,5 g AgNo3 ezüstionjait feleslegesen vett NaCl-el reagáltathatjuk?


Ez a feladat egyszerűbb mivel nem kell oldat töménységet számolni, itt kezdhetünk rögtön a reakcióegyenlet felírásával és a moláris tömegek kiszámításával. M(AgNO3)169,87 g/mol M(AgCl)143,32 g/mol (a nátrium-kloridé nem szükséges)

AgNO3 + NaCl -> AgCl + NaNO3

Láthatjuk hogy 1mol ezüst-nitrátból 1 mol ezüst-klorid lesz (mivel feleslegben van a nátrium-klorid tudjuk hogy az összes ezüst ion kifog válni). Tehát 169,87g ezüst-nitrát 143,32g ezüst-klorid csapadékot képez, de nekünk csak 8,5g ezüst-nitrátunk van. Itt megint felismerhetünk egy aránypárt. Ha 169,87g ezüst-nitrát 143,32g ezüst-klorid csapadékot képez, akkor 8,5g mennyit?

(8,5*143,32)/169,87= 7,17g ezüst-klorid csapadék fog kiválni.


3. 100 cm³ térfogatú, 5m/m%-os 1,04 g/cm³ sűrűségű AgNo3 oldatból mekkora tömegű NaCl-el lehet leválasztani az összes csapadékot? Milyen a csapadék leszűrése után visszamaradó oldat tömegszázalékos összetétele?


Ez a feladat kombinálja az előző kettőhöz szükséges számításokat, így itt annyira nem részletezném a dolgokat.

Elösszőr kikell számolnunk az oldattömegét, majd a benne oldott anyag tömegét.

100*1,04= 104g

(104*5)/100= 5,2g ezüst-nitrátunk van.

Most ki kell számolnunk hogy menni nátrium-klorid szükséges hogy mind elreagáljon, illetve ki kel számolnunk hogy mennyi nátrium-nitrát keletkezik. Ez nem volt az eddigi feladatokban de ugyan azokat a számításokat kell hozzá használni mint amiket eddig.

M(AgNO3)169,87 g/mol M(AgCl)143,32 g/mol M(NaNO3)84,99 g/mol

AgNO3 + NaCl -> AgCl + NaNO3

Ha 169,87g ezüst-nitráttal reagál 143,32g nátrium-klorid, akkor 5,2g-al mennyi?

(5,7*143,32)/169,87 = 4,81g NaCl-ra lesz szükség.


Most azt kell kiszámolni hogy milyen lesza visszamaradt oldat koncentrációja. Ehhez ki kell számolnunk hogy mennyi víz volt az eredeti oldatban és hogy mennyi nátrium-nitrát keletkezett.

Ha 169,87g ezüst-nitrátból 84,99g nátrium-nitrát képződik, akkor 5,7g ezüst-nitrát reakciójából mennyi?

(5,7*84,99)/169,87= 2,85g nátrium-nitrát fog keletkezni.

Az eredeti oldatunk 104g volt amiből 5,7g ezüst-nitrát, tehát 98,3g vizünk van. A keletkezett ezüst-kloridot eltávolítottuk az oldatból. Ebbe a vízbe oldódott bele a keletkezett 2,85g nátrium-nitrát. Tehát az oldatunk 101,15g amiből 2,85g oldott anyag. Ebből felírhatunk egy aránypárt. Ha 101,15g oldatban van 2,85g oldott anyag, akkor 100g oldatban hány gramm oldott anyag van?

(100*2,85)/101,15 = 2,87g, tehát a keletkezett oldatunk 2,87%-os


Próbáltam levezetni a dolgokat, mivel írtad hogy az alap dolgoknál akadtál el, remélem érthető volt. Valamint azért számold át te is mert lehet hogy nektek máshogy kerekített mol tömegeket adtak, ami sokat számíthat. Meg ezt vonatozás közben írtam úgyhogy lehet elütöttem valamit.

2022. nov. 23. 15:12