Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Deriválásnál hogy jött ki ez...

Deriválásnál hogy jött ki ez az eredmény?

Figyelt kérdés

x1^1/2 * x2^1/2


A termelési függvény parciális deriváltját kell meghatározni. MP1-nél x1-re, MP2-nél x2-re kellett deriváni.

MP1 = 1/2 x1^1/2 * x2^1/2

MP2 = 1/2 x^1/2 * x2^-1/2

Ez lett az eredmény. De nem értem, hogy az MP2-nél miért az x1 elé került az 1/2, nem az x2 elé kellett volna rakni? Mert x2-re deriválunk, nem? Én úgy csináltam volna, hogy MP2 = x^1/2 * 1/2 x2^1/2


Az nem tiszta, hogy ha külön kell deriválni x1 és x2-t, akkor mi a helyzet



2022. dec. 29. 02:41
 1/9 anonim ***** válasza:
az 1/2-ed az egy szam, es a szorzas kommutativ, tehat mindegy hogy hova irod a szamszorzot. Alltalaban a valtozok ele szoktak irni, mivel ugy jobban latszik. Az MP1-nel pedig x1^(-1/2) kene legyen
2022. dec. 29. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
a*b és b*a az nem ugyanannyi? Vagy az zavsr meg, hogy az x1-et változónak nézed?
2022. dec. 29. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
45%
Ne már hogy ez sem megy.. milyen szakon vagy?
2022. dec. 29. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Parciális deriválás során mindig az egyik betűt vesszük ismeretlennek, a másik betűt számként kezeljük. Például az x*y^2 kifejezés x szerinti deriváltja y^2, mint ahogyan az x*5 deriváltja is 5, míg az y szerint derivált x*2y lesz, azonban ez az eredmény minden további nélkül felírható 2*x*y alakban is. Magyarán mindegy, hogy a 2-es szorzót hova teszed.


Arra viszont mindig figyelj, hogy a kitevőt ilyenkor 1-gyel csökkenteni kell, tehát az 1/2-ből (-1/2) lesz.

2022. dec. 29. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Egyébként nektek nem volt matematika tárgy ahol tanultátok volna??
2022. dec. 29. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ez nem matek, hanem feltehetően közgazdaságtan.

A parciális deriválásnak megvannak a matekos alapjai. Ahogy felmerült, a szorzás tényezőinek felcserélhetősége a kulcs.

Az eredmény elegánsabb lenne, ha össze lennének vonva az összevonhatók (függően attól, mi a feladat)

1/2 * GYÖK(x1/x2) és fordítva

2022. dec. 29. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi

Alapszakon volt matek, de már régen volt, azóta elfelejtettem. Most mesterszakon viszont megint előjött

2022. dec. 29. 10:59
 8/9 anonim ***** válasza:
Ja értem. Parciális deriválásnál amit nem deriválsz azt mint konstanst kezeled, átugrik a deliválton, nem kell csinálni semmit vele. A kitevő meg lejön szorzóként ennél, az új kitevőt 1-el csökkented, de szerintem ezeket tudod,de azért nézd át az alap derivalási szabályokat, ártani nem fog. Sok sikert a vizsgaidőszakhoz 😊
2022. dec. 29. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi
2022. dec. 29. 11:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!