Kölcsönösen egyértelmű függvények?


Pontosan mi a kölcsönösen egyértelmű függvény?


Legyen A és B halmazunk.

A={0;1;2;3;4}

B={0;1;2;3;4;5}


Legyen f(x)=x+1


Ekkor a függvény injektiv lesz.

És mivel a kölcsönösen egyértelmű hozzarendeles definíciója úgy szól hogy minden értelmezési tartománybeli elemnek pontosan egy képe van, és minden ertekkeszletbeli elemnek pontosan egy őse van, így ez a függvény kölcsönösen egyértelmű lenne.

De láthatjuk is hogy a B halmazbol nézve nem lesz egyértelmű fuggvenyunk, hiszen a 0-t semmihez nem rendeltünk, így innen nézve nem kapunk fuggvenyt.



Akkor most pontosan hogyan szól a kölcsönösen egyértelmű hozzarendeles?


2022. dec. 31. 01:27
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

„és minden ertekkeszletbeli elemnek pontosan egy őse van, így ez a függvény kölcsönösen egyértelmű lenne.”


Tekintve, hogy a B-beli 0-nak nincs őse, ezért ez nem igaz.

2022. dec. 31. 02:06
 2/17 A kérdező kommentje:

Ertekkeszletbeli elemnek pontosan egy őse van.

Az ertekkeszlet és a kephalmaz nem ugyanaz.


Szóval pontosan mi a kölcsönösen egyertelmuseg?

2022. dec. 31. 10:24
 3/17 anonim ***** válasza:

Ebben a felállásban akkor sem lesz igaz. DE HA megszorítjuk szükségszerűen a halmazokat, AKKOR kölcsönösen egyértelmű függvényt kapunk.


Például az f(x)=2^x függvényre is azt mondjuk, hogy kölcsönösen egyértelmű úgy, hogy negatív értékeket nem vesz fel. És ezt azért mondjuk, mert alapvetően minden függvényt RxR-en vizsgálunk, de szükség szerint meg kell szorítanunk vagy az értelmezési tartományt, vagy az értékkészletet, és ennél a konkrét esetnél azt mondjuk, hogy a legbővebb tartomány, amin tudunk vizsgálódni, az az RxR+, mivel a függvény minden pozitív értéket felvesz.


A te esetedben azt mondhatjuk, hogy {0;1;2;3;4}x{0;1;2;3;4;5}-en nincs kölcsönös egyértelműség, te lecsökkentve {0;1;2;3;4}x{1;2;3;4;5}-re már lesz.

2022. dec. 31. 12:51
 4/17 A kérdező kommentje:

Így értem.


De akkor a definíció miért úgy szól hogy minden ertekkeszletbeli elemnek pontosan egy őse van?

Mert ugye látjuk hogy ez nem igaz, hogy akkor kölcsönösen egyértelmű lesz, mert a 0-t semmihez nen rendeljük.

Vagy tulajdonképpen ekkor a TÉNYLEGES fuggvenyt kell vizsgálnunk? Tehát amit tényleg felvesz a függvény, azokat az értékeket vizsgáljuk?

2022. dec. 31. 13:01
 5/17 anonim ***** válasza:

Az értékkészlet azon számok halmaza, AMIKET FELVESZ a függvény a KÉPHALMAZON BELÜL.


Vagyis ha úgy tetszik, az értékkészlet a képhalmaz részhalmaza.

2022. dec. 31. 13:53
 6/17 A kérdező kommentje:

Tudom hogy mi az ertekkeszlet.


De ha van egy feladat ami pl azt kerdezi hogy az xy függvény kölcsönösen egyértelmű e vagy sem, akkor mi alapján fogom én ezt megállapítani?


Meg mindig ez a kérdés.


A kephalmaz vagy az ertekkeszlet alapján?

2022. dec. 31. 15:20
 7/17 A kérdező kommentje:

Mert ahogy írtad az f(x)=2^x függvény kölcsönösen egyértelmű.


Itt az ertekkeszletet vesszük figyelembe.

Mert ha a kephalmazt nézzük akkor nem lenne kölcsönösen egyértelmű.


Tehát a kérdés hogy mikor mit nézzek?

2022. dec. 31. 15:22
 8/17 anonim ***** válasza:

Miközben írtam valamit, előjött egy érdekes probléma, próbáljuk meg megfejteni;


Injektív-e az y=2^x függvény ZxQ-ra?


Hogy mitől érdekes ez a probléma, az akkor fog kiderülni, amikor választ adsz.

2022. dec. 31. 15:41
 9/17 A kérdező kommentje:

Injektiv lesz igen.

De nem értem a problémát.

2022. dec. 31. 16:10
 10/17 anonim ***** válasza:
Miért lesz injektív? Például az 1/3-ot nem veszi fel a függvény.
2022. dec. 31. 16:17
1 2