Endoterm vagy exoterm ?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Segítséget szeretnék kérni, az endoterm exoterm változásokban. Azt értem, hogy az exotermnél hő szabadul fel a másiknal pedig pont az ellenkezője, de valahogy nem tudom használni feladatokban. Diák esetleg eltudná nekem magyarázni saját szavakkal ezt? Illetve, hogy szilárdból folyadék az miért endoterm, folyadékból gáz az miért endoterm és, hogy gázból szilárd az miért exoterm.


Normális válaszokat köszönöm!!



2023. jan. 11. 09:07
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha szilárdat melegítesz, elolvadva folyadék lesz. Ha a folyadékot tovább melegíted, gázzá alakul. A melegítéssel hőt adsz az anyaghoz, azaz endoterm folyamatot hozol létre.

Ha a folyadék szilárddá alakul, akkor gyakorlatilag megfagy, hiszen lehűl a fagypontja alá, azaz hőt ad le, tehát exoterm a folyamat. A gáz, amikor lecsapódik folyadékká, lehűl a forráspontja alá, tehát ez is hőveszteséggel jár, ezért exoterm.

2023. jan. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nekem úgy sikerült megjegyeznem, hogy hoppá, OPSZ az endoterm (Olvadás, Párolgás, Szublimáció), a többi exoterm.


Egy kézzelfogható példa pedig: hajmosás után azért fázik a fejed, mert a vizes hajadból párolog el a víz és közben vonja el a hőt a fejbőrödről.

2023. jan. 11. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, mindkét válaszadónak!!
2023. jan. 11. 10:19
 4/4 anonim ***** válasza:
2023. jan. 12. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!