Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » KÉMIA! Ezeknek a vizes oldatok...

KÉMIA! Ezeknek a vizes oldatoknak mi a kémhatása? (téma:sók hidrolízise)

Figyelt kérdés

-nátrium foszfát

-kálium nitrát


Valahogy képletekkel le kéne írni és kiszámolni(vagy nemt tudom)...Azt se tudom hogy kezdjek neki,mert nincs példa feladat.


2010. okt. 4. 17:10
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

De jó, pont ezt tanultunk ma mi is!


A levezetés elég bonyolult, legyen elég most annyi, hogy egy erős bázis és egy gyenge sav sója lúgosan hidrolizál, egy erős sav és egy gyenge bázis sója savasan, ha a sav és a bázis egyforma erősségű, akkor pedig semlegesen.


Tehát:

A nátrium-foszfát lúgosan hidrolizál, mert az NaOH erős bázis, a H3PO4 pedig gyenge sav. Egyenlet:

3Na+ + PO4--- + H2O = OH- + 3Na+ + HPO--

Láthatod, hogy hidroxidion keletkezik (tehát az oldat lúgos kémhatású), és fontos, hogy ez a hidroxid a vízből származik! (Egyébként ezt az egyenletet most írtam fel, úgyhogy lehetnek benne hibák. Azért remélem, hogy kémia tagozatos létemre nem rontottam el...)


A kálium-nitrát pedig vagy semlegesen vagy savasan hidrolizál. (Sajnos nem tudom, hogy a KOH mennyire számít erős savnak.)


Remélem, segítettem!

2010. okt. 4. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Bocsi, annyi lemaradt, hogy az egyenletben a vízmolekula protont ad át a foszfátionnak.
2010. okt. 4. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Arr, megint én vagyok. Az egyenletben a végén HPO4-- keletkezik, és nem HPO--, csak azt is sikerült elírnom. Na jó, most már tényleg ennyi.
2010. okt. 4. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
ezer köszönet :D ♥
2010. okt. 4. 18:48
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Imádom, hogy utólag veszem észre az összes hibát, amit vétettem. Az első hozzászólásom utolsó mondatában, hogy "Sajnos nem tudom, hogy a KOH mennyire számít erős savnak.", ott nem savat, hanem bázist akartam írni! Mondjuk most már tök mindegy, de inkább kijavítom magam, nehogy valaki hülyének nézzen (ha eddig még nem nézett annak). :)
2010. okt. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 SzatmariMartin válasza:
én hülyének néztelek, de most már nem nézlek annak
2023. szept. 25. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!