Algebra kvaterniókhoz ért valaki?

Gyűrűt alkotnak-e azok a q kvaterniók, amelyekre iqj = jqi?

2023. ápr. 13. 15:18
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Csak le kell csekkolni. :) Jelöljük azon kvaterniók halmazát, melyekre iqj=jqi, K-val.


- Additív struktúra viselkedése:

Legyenek q_1, q_2 K-beli elemek. Kérdés, hogy q_1+q_2 is K-beli-e?


Hát nézzük: i(q_1+q_2)j=iq_1j+iq_2j=jq_1i+jq_2i=j(q_1+q_2)i, tehát a struktúra zárt az összeadásra.


Az összeadás asszociativitása adódik abból, hogy a kvaterniók fölött az összeadás asszociatív.


Ivertálhatóság: Azt kell megnézni, hogy ha q K-beli, akkor -q K-beli-e.


i(-q)j=-iqj=jqi=j(-q)i, hisz a valósz számok (-1 itt) minden kvaternióval fölcserélhetők.


Egységelemesség: nyilván 0 az additív egységelem a kvaterniók között, és nyilván K-beli.


Multiplikatív struktúra viselkedése:


A kérdés, hogy a q_1, q_2 K-beliek, akkor q_1q_2 is K-beli-e?


Tudjuk, hogy iq_1j=jq_1i és jq_2i=iq_2j. Szorozzuk össze ezt a két egyenlőséget: iq_1jjq_2i=jq_1iiq_2j, azaz -iq_1q_2j=-jq_1q_2i, -1-gyel egyszerűsítve iq_1q_2j=jq_1q_2i. Tehát a struktúra zárt a szorzásra.


Az asszociativitás ismét következik abból, hogy a kvaterniók szorzása asszociatív.


Tehát K gyűrűt alkot.

2023. ápr. 14. 01:13
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Jaj, elnézést, a disztributivitás ismét következik a kvaterniók fölötti megfelelő jobb-és baldisztibutivitásból, itt ezt meg kell különböztetni, mert a szorzás itt nem kommutatív. És így már kész vagyunk, tényleg gyűrűt alkotnak ezek a kvaterniók.
2023. ápr. 14. 01:16
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon szépen köszönöm a precíz választ! Én csak az összeadást tudtam megnézni, a többire nem jöttem rá. Köszönöm mégegyszer! :)
2023. ápr. 14. 09:04