Segítség kellene az alábbi kérdésekben, mert nagyon nem értem ezt a részt fizikából. Részletezve tudnátok segíteni benne?


1) Egy rézből készült távvezeték hossza 80km 20celcius fokon. Mekkora lesz a hossza -20celcius hőmérsékleten? (a = 1.6 • 10-5(ödiken) 1/°C).


2)

Állandó hőmérsékleten, normál nyomáson 2 köbdeciméter levegővel töltött lufit negyedére összenyomunk. Mekkora lett a nyomása? Ábrázold a folyamatot nyomás-térfogat grafikonon!


3)

Ismeretlen folyadék hőtágulási együtthatóját kell kiszámolni. 200ml-t töltünk 5 celcius fokon egy mérőhengerbe. Ha 40 celcius fokra melegítjük , akkor a térfogat 210 ml lett. A folyadék hőtágulási együtthatóját kell kiszámolni.


Nagyon köszönöm!


2023. ápr. 19. 15:43
 1/1 anonim ***** válasza:

Az első:

T0=20°C hőmérsékleten a távvezeték hossza L0=80km

T1=–20°C hőmérsékleten a távvezeték hossza: L1=L0(1+a·ΔT)

ΔT a hőmérséklet változás, ΔT=T1−T0=−20−20=−40°C

L1=80[1+1,6·10⁻⁵·(−40)]=79,9488 km

Vagyis a hossza 80000−799488=51,2 m-rel csökkent.

Hogy miért így kell számolni, azt itt elolvashatod:

[link]

2023. ápr. 20. 20:12