Hogyan lehet pontok alapján másodfokú függvény egyenletét felírni?


Keresek de nem találok vidit csak alap műveleteket , a feladat:

Határozza meg azt a másodfokú függvényt, mely grafikonja keresztülhalad a következő pontokon: A[-4,-27], B[2,9],


C[5,12]

Előre is köszönöm



2023. máj. 17. 21:30
 1/2 Baluba ***** válasza:
88%
Másodfokú függvény grafikonja y=ax^2+bx+c alakú. Ha ebbe x és y helyére behelyettesíted a magadott pontok koordinátáit, akkor 3 egyenletet kapsz, amiben már a,b és c az ismeretlen. Ezt megoldod, és megvan az egyenleted.
2023. máj. 17. 21:53
 2/2 steven95 ***** válasza:
86%

Az a lényeg:

I. hogy egy másodfokú függvénynek 2 db gyöke van, jobb esetben valósak -azaz ott 0 a függvényérték.

II. Másodfokú függvények összege másodfokú.


Tehát kreálni kell 3 db másodfokú függvényt, amelyeknek 2 adott pont x koordinátájánál felveszi a 0-át, 3. adott pont x koordinátájánal felveszi a a 3. pont y koordinátáját.


Minden lehetséges módon megteszed: 3 alatt a 2 = 3 alatt 1 = 3, ezért kell 3 függvény, majd II: összeadod. :)


1. ilyen függvény pl.:

A és C esetén vesz fel 0-át:


#gyöktényezős alakot használjuk ilyenkor: - ahol "a" a főegyüttható

a(x-(-4))(x-5)


#Mi a? Hát 2-nél fel kell vegye a 9-et - ez a B pont -, azaz x=2:

a(2-(-4))(2-5) = 9


a=9/(6*-3)=-1/2


Tehát az 1. függvény: -1/2(x+4)(x-5)


És így tovább, majd összeadod. És azért jó hogy a többi pontnál nulla egy függvény mert akkor ott az összeadásnál nem módosítja a már beállított értéket egy másik függvénynél.

-----


Általánosan: n+1 pontra illeszthető így egy n-ed fokú - azaz (akár) n zérushellyel rendelkezhető függvény...

2023. máj. 17. 21:55