Ha az adott függvényt, ha beszorzom akkor miért lesz belőle más?


Adott a képen lévő fenti függvény: [link]


Elvileg ha a felső függvényt 2t/T-vel beszorozzuk, akkor az alsót kapjuk.


Ezt valaki eltudná magyarázni, hogy miért lesz a felsőből az alsó, ha 2t/T-vel beszorozzuk?


2023. aug. 29. 14:39
 1/5 anonim ***** válasza:
40%

"Ha az adott függvényt, ha beszorzom akkor miért lesz belőle más?"


Ez olyan primitív kérdés mint ha azt kérdeznéd hogy ha beszorzunk egy számot akkor miért lesz belőle más...


Pl: adott a 3 szám, ha ezt beszorzod 2-vel akkor az 3 marad? Nyilván nem, hanem 6. Azaz 2*3


Ugyanígy működnek a függvények is, van pl egy f(x) függvényed ha azt beszorzod 2-vel akkor 2*f(x) lesz az értéke.


Most pedig nem 2-vel szorzod hanem 2t/T-vel ahol a 2t/T nem egy konstans hanem váltotik az értéke.

2023. aug. 29. 14:50
 2/5 A kérdező kommentje:
Tehát ha jól értem, akkor itt mivel nem "x tengely" van, hanem "t tengely", ezért a t-vel való szorzás egy lineáris egyenessé teszi? A 2/T meg csak egy konstans ami a meredekségét változtatja?
2023. aug. 29. 14:52
 3/5 A kérdező kommentje:

Illetve miért 2/T-vel kell szorozni?

Elvileg olyannak kell lennie, az egyenesnek, hogy T/2-ben pont az Um értéket vegye fel.

Ezt hogy lehet kiszámolni, hogy ahhoz hogy T/2-ben Um legyen az értéke, ehhez 2/T-vel kell szorozni?

2023. aug. 29. 14:59
 4/5 A kérdező kommentje:

Sikerült megértenem.


A felső függvényt ha t-vel szorzom, akkor a konstans értékből egy lineáris egyenest kapok. Viszont nekem olyan lineáris egyenes kell, ami T/2-ben veszi fel az Um értéket.

Ehhez meg kell határozoni a meredekséget:

Um*t*m, ugye itt t-ve való szorzás teszi lineáris egyenessé, m pedig a meredekség.

Azt akarjuk, hogy t =T/2-ben Um legyen az értéke, tehát:


Um * T/2 * m = Um


Um-el osztva:


T/2 * m = 1


T/2-vel osztva:


m = 1/(T/2) = 2/T


vagyis a meredekség 2/T, azaz az eredeti függvényt ezért kell t*(2/T), azaz 2t/T-vel szorozni.

2023. aug. 29. 15:04
 5/5 anonim ***** válasza:
Így van, örülök hogy sikerült rávezetni a helyes megoldásra!
2023. aug. 29. 15:18