Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem értem nyelvtanból a...

Nem értem nyelvtanból a mondattani elemzést. Elmagyarázná valaki? (Nagyon megköszönném! ).

Figyelt kérdés
Megtanultam a képzőnek, a jelnek és a ragnak is az összes fajtáját, mégsem megy. Nem tudom, hogyan kell megcsinálni ezt az alaktani elemzést :S Elmagyaráznátok? A tanár sajnos nem hajlandó... Magamtól pedig sehogy se tudok rájönni/ráérezni :/
2010. okt. 17. 17:32
 1/4 A kérdező kommentje:
Bocsi, a kérdésben elrontottam: MONDATTANI elemzés helyett ALAKTANI elemzés... :$
2010. okt. 17. 17:40
 2/4 anonim ***** válasza:

Vannak igéhez kapcsolódó toldalékok és vannak névszókhoz. Az igének vannak személyragjai kijelentő, feltételes és felszólító módban. OlvasoK,olvasoL, olvas, olvasUNK, olvasTOK, olvasNAK. OlvasNÉK, olvasNÁL, nem írom tovább, járJAK, járj(ál), járJON stb, szóval ezek az igei személyragok. Viszont a feltételes módnak van még a ragok előtt a jele: -na,-ne, ná, né, a felszólító módnak pedig a j, de ez sokszor hasonul, pl olvasJ=olvass. A fenti példák mind alanyi ragozásúak, ugyanezt végig lehet játszani tárgyas ragozásban is. Szóval ezek az igei ragok illetve jelek. Mindig a rag van leghátul, az után már nem következhet semmilyen toldalék, tehát két rag sem lehet egy szóban.

A jelnek valamilyen nyelvtani szerepe van, mód, idő, többes szám. A múlt idő jele a -t,-tt, természetesen igéknél.

A képző vagy teljesen vagy részben megváltoztatja a szó jelentését, más szófajt is képezhet, pl ad-adogat, itt gyakorító, ír-írat: műveltető, ad-adhat: ható ige. Szófajváltás: ad ige-adás vagy adó főnév. A főnévi igenév -ni-je is képző.

A melléknév fokozható: ez jel, pl új-újabb. A többes számnak is jele van, ez főnévhez, névmásokhoz vagy melléknevekhez kapcsolódhat, néha kötőhanggal: ház-házak, új-újak, ez-ezek. Főnévhez járulnak a birtokos szekélyjelek, ezeket régen ragoknak tanították, mert hasonlók az ige gagozásához: könyveM, könyveD, könyvE, könyvvÜNK, könyvETEK, könyvÜK. Hangrend szzerint két alakjuk van, pl lábaTOK.

A tárgynak ragja van, mindig egy t, főnévhez vagy más névszóhoz járul. A rag a mondatbeli szerepet határozza meg, pl tárgy lesz a szó a mondatban: Magyarázom a tárgyragoT. Előtte állhat kötőhang. Vannak határozóragok, az ezekkel ellátott szavak a mondatban határozók, pl hely: -ban,-ben, -on,-en,-ön,-ból,-ből,-ról,-ről. Hangrend szerint két vagy három alakjuk van. Időhatározórag:-kor, módhatározórag: -ul, -an: magyarul, gyorsan. Ezek névszók után állnak.

A toldalékok sorrendje: képző, jel, rag, képzőből több is lehet egy szón.

Nézzük a kérdésed szavait:

érteM: igei személyrag 1/1

nyelvtanBÓL: határozórag főnév után

mondattani: -i képző, megváltoztatja a szófajt, főnévből melléknevet képez

elemzést: elem+ez(igeképző, kiesik az e)-és: igéből főnevet képez, -t tárgyrag a legvégén

magyar+áz igeképző melléknévből, -ná: feltételes mód jele

nagy+-on határozórag

megköszön+né: feltételes mód jele+m: igei személyrag 1/1

Na, már unom az írást, de ha kell, a többit is végigmondom. Most már érted?

2010. okt. 19. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Na, még jót teszek veled egy kicsit:

megtanul+T (múlt idő jele)+aM (igei személyrag)

képző (ez is már képzett szó, de ennyire ne menjünk bele)+-nek határozórag

fajtá+ja birtokos személyjel 1/3 + t tárgyrag

2010. okt. 19. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi, mostmár kapisgálom :D
2010. okt. 20. 15:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!