Ha a,b,c pozitív valós számok akkor...?

Ha a,b,c pozitív valós számok ahol 4abc=1+a+b+c, igazold hogy abc>=1

2023. okt. 14. 12:07
 1/7 anonim ***** válasza:
Az egyenletet osztod abc-vel, majd az 1/abc, 1/bc, 1/ab, 1/ac számokra felírod a számtani-mértani egyenlőtlenséget. Abból kijön.
2023. okt. 14. 12:15
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem akar kijönni... :-(
2023. okt. 14. 12:30
 3/7 anonim ***** válasza:

Ennél sokkal egyszerűbben is kijön a számtani-mértanival;


Osztunk 4-gyel:


abc = (1+a+b+c)/4


A jobb oldalt tudjuk "csökkenteni" (illetve nem növelni) akkor, hogyha a jobb oldalt lecseréljük a mértani középre:


abc >= negyedikgyök(1*a*b*c), vagyis


abc >= negyedikgyök(abc), itt negyedik hatványra emelünk:


(abc)^4 >= abc, osztunk abc-vel (ami biztosan pozitív):


(abc)^3 >= 1, végül köbgyököt vonunk:


abc >= 1, készen vagyunk.

2023. okt. 14. 12:45
 4/7 A kérdező kommentje:
De a per 4 hova lett? A mértani közép előtt
2023. okt. 16. 20:46
 5/7 anonim ***** válasza:
Hogy érted, hogy hova lett?
2023. okt. 16. 21:40
 6/7 dq ***** válasza:

Legyen d=1. Ekkor

: abcd = (a+b+c+d)/4

azaz a számok szorzata az átlagukkal egyenlő.

De tudod hogy a 4 szám szorzatának 4-ik gyöke kisebb, mint az átlaguk:

: (abcd)^1/4 <= (a+b+c+d)/4

ami csak úgy lehet, ha az átlag nagyobb mint 1, és így a szorzat is, QED.

2023. okt. 16. 22:17
 7/7 dq ***** válasza:

4-ik gyök helyett talán jobb 4-ik hatványt mondani, azt ismeri mindenki hogy 1-nél nagyobból nagyobbat, 1-nél kisebből meg kisebbet csinál. Tehát adott 4 szám hogy

: abcd = (a+b+c+d)/4.

A számtani-mértani miatt

: abcd <= ((a+b+c+d)/4)^4

így

: abcd <= abcd^4

tehát

: abcd >= 1.

2023. okt. 17. 00:04