Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Legyen a, b, x, y, z pozitiv...

Legyen a, b, x, y, z pozitiv valos szamok, az alabbi egyenlotlenseget tudnatok-e segiteni igazolni?

Figyelt kérdés

x/(ay+bz) + y/(az+bx) + z/(ax+by) >= 3/(a+b)


>= az nagyobb vagy egyenlot jelent.


A Cauchy-Schwartz egyenlotlensegrol tanultunk, de nem latszik, hogy az lenne a hunyo.



2013. máj. 2. 03:58
 1/3 BKRS ***** válasza:

A Caucy Schwarz-nál (nincs benne t) olyasmi szokott lenni, hogy mondjuk azt kell igazolni, hogy A≥b

Megszorzod A-t egy alkalmas C-ve és kapsz ilyet a Cauchy-Schwartz-ból, hogy

AC≥D

vagyis

A≥D/C

és akkor még azt kel bizonyítani, hogy D/C ≥ B


Ennek a szellemében nézzük mit lehet itt szorozni.

Mondjuk mindjárt itt van ez:


(x/(ay+bz) + y/(az+bx) + z/(ax+by) )*((ay+bz) + (az+bx) + (ax+by) ) ≥ (√x + √y + √z)²

(x/(ay+bz) + y/(az+bx) + z/(ax+by) )≥ (√x + √y + √z)²/((ay+bz) + (az+bx) + (ax+by) ) =

= (√x + √y + √z)²/((a+b)(x+y+z)) = 1/(a+b) * (√x + √y + √z)²/(x+y+z)

Elegendő tehát annyit bebizonyítani, hogy

(√x + √y + √z)²/(x+y+z) ≥ 3

ami tök nem fog menni, mert az alőző ≥-nél valószínűleg túl nagyot ugrottunk lefelé,

próbáljunk egy másik szorzót amivel valami jobbat kapunk:


(x/(ay+bz) + y/(az+bx) + z/(ax+by) )*(x(ay+bz) + y(az+bx) + z(ax+by) ) ≥ (x + y + z)²

vagyis

(x/(ay+bz) + y/(az+bx) + z/(ax+by) )≥ (x + y + z)² /(x(ay+bz) + y(az+bx) + z(ax+by) ) =

(x+y+z)² /(a+b)(x+y+z) = (x+y+z)²/(a+b)(xy+xz+yz)

VAgyis azt kéne bebizonyítani, hogy

(x+y+z)²/(xy+xz+yz) ≥ 3

(x+y+z)²/(xy+xz+yz)=(x²+y²+z²+2xy+2xz+2yz)/(xy+xz+yz) =

(x²+y²+z²)/(xy+yz+xz) + 2


Tehát még annyi kell, hogy: (x²+y²+z²)/(xy+yz+xz) ≥1


Számtani-mértani közepek:

x²+y²≥2xy

x²+z² ≥ 2xz

y²+z² ≥ 2yz

vagyis

(2x²+2y²+2z²) ≥ 2xy+2xz+2yz

vagyis

(x²+y²+z²)/(xy+yz+xz) ≥1



Na ez kicsit nyögvnyelős volt, kíváncsi vagyok tud-e valaki valami egyszerűbbet.

2013. máj. 3. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BKRS ***** válasza:
Bocs, kijavítottam a helyesírási hibádat, aztán egy gondolattal odébb pont én is ugyanazt csináltam. Tovabbra sem Schwartz, hanem Schwarz. Nincs tea a feketében. :)
2013. máj. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Ez a "nincs tea a feketeben" elmenne a napiborzasztoszovicc.hu -ra, de lehet, hogy nekik is eros lenne, ket nyelv is kell hozza a magyaron kivul.

Na mindenesetre remelhetoleg ebbol mar megjegyeztem. A helyesiras nem az eros oldalam, de ahogy elnezem a gyk-t masoknak se. koszi a valaszt, nagyon van igy ertelme, latszik, hogy vannak adolgok, kar hogy azokat a feladatokat nincs hova beirni amiket most igy meg tudok oldani, tok ugyanilyen megoldasokra epul meg 4 problema a hazinkbol.

2013. máj. 4. 20:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!