A rész az ugyanolyan mértékegység mint a gramm pl?

Például ha az van, hogy 5 rész ilyen víz, 4 rész x vegyület és 2 rész y vegyület, akkor a "rész" az lehet bármi? Nem csak gramm, de mondjuk egy mérőeszköz is, pl. kiskanál? Az arányok ugyanazok maradnak mindig?

2023. okt. 17. 15:25
 1/4 anonim ***** válasza:
91%
Nem, nem olyan, mint a gramm. Jól írtad a végén, a rész az bármi lehet, 5 vödör, 5 liter, 5 csipet, csak akkor mindent ugyanebben kell lemérni.
2023. okt. 17. 15:45
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
jól gondolod, kérdező: a rész bármi lehet, az arányok a fontosak, azok nem változhatnak. Tehát - a példádnál maradva - vagy mindent vödörrel mérsz, vagy mindent kiskanállal, így maradnak meg az arányok.
2023. okt. 17. 15:55
 3/4 anonim ***** válasza:

A "rész" nem mértékegység, hanem egy arányt – ha úgy tetszik, százalékot – fejez ki, ezért önmagában nem adja meg, hogy miben mért arányról van szó.

Gondolj bele: a mértékegység tulajdonképpen egy egységnyi mennyiséget fejez ki, pl. a liter az 1 liternyi mennyiség: 1liter. A mérőszámmal tulajdonképpen ezt az egységnyi mennyiséget szorzod meg, pl. 2 liter = 2*1liter, 5 liter = 5*1liter. Ha van 2 liter savad és 5 liter vized, akkor ezek aránya 2*1liter : 5*1liter. Az arány felírható törtként is: 2*1liter / 5*1liter. Mivel a számlálóban és a nevezőben is szorzat van, és a két szorzatnak van közös tényezője (az 1liter), ezért azzal lehet egyszerűsíteni, ezért a törtből végül csak 2/5 marad – így, mértékegység nélkül. Ezért aztán a rész (arány) se nem mértékegység, se nem rendelkezik mértékegységgel.


Kémiában a keverékeknél például szokott lenni tömegszázalékos ill. térfogatszázalékos oldat, hiszen nyilván nem mindegy, hogy tömegben (pl. gramm) vagy térfogatban (pl. milliliter) adjuk-e meg az összetevők arányát, mivel azok egymással nem egyenesen arányosak.

Ha pl. összeöntesz 1 liter (azaz 1 kg) vizet és 1 liter mézet, akkor 2 liternyi keveréked lesz, de annak a tömege nem 2 kg lesz, hanem több. És fordítva, ha összeöntesz 1 kg vizet és 1 kg mézet, akkor a keveréked 2 kg lesz, de a térfogata kevesebb lesz, mint 2 liter. Ebben a példában nagyon nem mindegy, hogy miben méred a részeket.


Szóval igen: a "rész" általánosságban bármi lehet, de egy adott feladat szempontjából általában nem lehet tetszőlegesen választott.

2023. okt. 17. 16:02
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A rész helyett szokás még az egység szót használni, és itt is az egység lecserélhető bármire, amit egységnek veszünk (természetesen a józan ész határain belül, például az 5 egység liszthez az 5 méter liszt nem biztos, hogy jó választás).
2023. okt. 17. 18:58