Hány különböző valós gyök van az x^5-7x^4+12x^3-7x^2+x=0 egyenletnek? A:1 B:2 C:3 D:4 E:5

A válaszokat elöre is köszönöm, tudom hogy illene elkezdenem a példát, hogy lássátok, hogy legalább igyekeztem, de nem igazán tudom hogyan kellene nekiálni. Kérem aki megválaszolja levezetéssel írja, mert meg is szeretném érteni.

nov. 19. 22:53
 1/7 anonim ***** válasza:
83%

Először is látjuk, hogy az x=0 triviális megoldása a feladatnak. Ha ettől eltérő megoldást keresünk, akkor osztunk x-szel:


x^4-7x^3+12x^2-7x+1=0


Amit ezzel kaptunk, az egy úgynevezett szimmetrikus negyedfokú egyenlet. Azért nevezzük így, mert az együtthatók (1, -7, 12, -7, 1) szimmetrikusan állnak. Az ilyen jellegű negyedfokú egyenleteknek van egy speciális megoldási módjuk. A trükk az, hogy ebből egy másodfokúra visszavezethető egyenletet fogunk kapni;


Látható, hogy itt x=0 nem megoldás, ezért osszunk x^2-tel:


x^2 - 7x + 12 - 7/x + 1/x^2 = 0, majd kicsit rendezzük át a tagokat:


x^2 + 1/x^2 - 7x - 7/x + 12 = 0, illetve emeljünk ki (-7)-et a 3. és a 4. tagból:


x^2 + 1/x^2 -7*(x + 1/x) + 12 = 0


Most jön a trükk; legyen x + 1/x = z, és ezt át tudjuk úgy alakítani, hogy x^2 + 1/x^2 megjelenjen; emeljük ezt az egyenletet négyzetre:


(x + 1/x)^2 = z^2, a zárójelet MEGFELELŐEN kibontva:


x^2 + 2 + 1/x^2 = z^2, innen pedig


x^2 + 1/x^2 = z^2-2


Ennek fényében az összes x-et le tudjuk z-re cserélni, így ezt az egyenletet kapjuk:


z^2 - 2 -7*z + 12 = 0, vagyis

z^2 - 7z + 10 = 0, ez pedig egy másodfokú egyenlet gyönyörű megoldásokkal; z=2 és z=5.


Most z helyére írjuk vissza azt, amit eredetileg jelölt, így további két másodfokú egyenletet fogunk kapni;


x + 1/x = 5, ennek van két nem túl szép valós megoldása,


x + 1/x = 2, ennek pedig egyetlen megoldása az x=1 (ami egyébként kétszeres gyök, vagy másként: multiplicitása 2).


A lényeg, hogy összesen 4 KÜLÖNBÖZŐ valós megoldást találtunk, így a kérdésre a válasz a 4.


Ellenőrzés WolframAlphával:


[link]


Tekintve, hogy ennek a negyedfokú egyenletnek (multiplicitással számolva) 3 egész megoldása volt, ezért ezek megtalálhatóak lettek volna akár a Rolle-féle racionális gyökteszttel is, majd ezeket megtalálva polinomosztással lehetett volna egy másodfokúra redukálni a negyedfokút, aminek további két valós megoldása lett volna, ezért ebben a példában nem volt szükséges a fenti levezetéssel számolni. Ellenben érdemes tudni a későbbiekre, ki tudja, hogy mikor fog eléd kerülni egy újabb szimmetrikus negyedfokú egyenlet, és akkor már lesz egy univerzális megoldásod hozzá.

nov. 19. 23:22
 2/7 anonim ***** válasza:
75%

Kiemelsz x-et (x=0 megoldás), a másik tényező egy 4-ed fokú polinom. Ez egy speciális polinom, mert az együtthatói 1, -7, 12,-7, 1 elölről olvasva ugyanaz, mint hátulról (azaz mint a palindrom szavak). Osztasz x^2-tel.


Kapod:


(x^2+1/x^2)-7*(x+1/x)+12=0


(x+1/x)-et elnevezed y-nak, mondjuk. Észreveszed, hogy y^2-2 = x^2+1/x^2


Így az egész egy másodfokú egyenletre redukálható. Ezt megoldod y-ra. Majd y ismeretében megoldod x-re. Kapod, hogy x=1 kétszeres multiplicitású gyök, meg lesz még két különböző valós gyök (ezt nem írom le, mert bonyolultabb).


Így az eredeti polinomnak öt valós megoldás van, de csak négy különböző, mert az x=1 gyök kétszeres multiplicitású.


D válasz a helyes.

nov. 19. 23:25
 3/7 anonim ***** válasza:
Hanyadikos anyag ez?
nov. 20. 00:35
 4/7 anonim ***** válasza:
#3, alapvetően középiskolás tudással megérthető és levezethető a feladat, de ez már túlmutat a középszinten. Emelt szintű / egyetemi feladat.
nov. 20. 00:40
 5/7 A kérdező kommentje:

Verseny feladat 10. Osztályban.

Köszönöm a válaszokat!

nov. 20. 06:27
 6/7 anonim ***** válasza:

#5, akkor pláne jó, hogyha magadé teszed ezt a megoldási módot :)


Akkor, ha már szóbakerült, a Rolle-féle racionális gyöktesztnek is nézz utána. Egyáltalán nem bonyolult, cserébe nagyon hasznos.

nov. 20. 08:10
 7/7 anonim ***** válasza:
Azta, soha az életben nem tudnék ilyen feladatot megoldani!
nov. 20. 19:09