Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mennyi a fém atomtömege és...

Mennyi a fém atomtömege és hány mol kristályvizet tartalmaz a szulfátja?

Figyelt kérdés
Egy kétvegyértékű fém 7,30 g-ját fölös kénsavban oldva 59,13 g kristályos fémszulfátot állíthatunk elő 80 %-os kitermelés mellett. Ehhez a sómennyiséghez, oldás után, fölös nátrium-hidroxidot adva 14,00 g hidroxid csapadékot kapunk.
nov. 24. 17:28
 1/2 A kérdező kommentje:

Valaki nem tudd segíteni már egy órája próbálom megoldani de nem megy .80%= 59,13

100%= 73,9125

Felírtam hozza egy egyenletet de nem tudok belőle kimenni

nov. 24. 18:15
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen a fém moláris tömege x (ebből periódusos rendszer alapján ki is találod majd, melyik az). A vegyértékek alapján felírhatod a reakcióegyenletet, a vegyérték annyit segít neked, hogy 1-1 arányban kapod meg a szulfátot, tehát ugyanannyi anyagmennyiséged lehet mindkettőből.

A fém (és ezáltal a szulfát) anyagmennyisége : 7,30/x. Mivel a kitermelés 80%-os, ennek csak a 80%-a keletkezik, tehát 0,8*7,30/x.

A másik körben pedig NaOH-t adunk hozzá, ehhez is kell egy reakcióegyenlet, ami pedig azt mondja meg, hogy 1 mol szulfátból szintén 1 mol hidroxid-csapadék lesz. Ennek az anyagmennyisége pedig m/M alakban is felírható, a hidroxid képlete a reakcióegyenlet miatt Me(OH)2 lesz, szóval a moláris tömege 34-gyel több a fém moláris tömegénél.

A (reagáló) fém anyagmennyisége tehát 0,8*7,30/x, a keletkező csapadék anyagmennyisége pedig 14/(x+34), amik megegyeznek. Az egyenlet megoldása 24,333 , ami nekem ezek alapján a magnéziumnak tűnik és jó helyen is van a periódusos rendszerben.


Rég csináltam már ilyet, nézd el nekem, ha nem túl tanári a magyarázat.

nov. 25. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!