Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 1 mol kristályszódát (1 mol...

1 mol kristályszódát (1 mol Na2CO3 10 mol vízzel kristályosodik) oldunk 200 g vízben. Hány mól iont tartalmaz az oldat? Illetve hány tömegszázalékos az oldat? (a kristályvízzel is számolj! )

Figyelt kérdés

Légyszíves csak olyasvalaki írjon választ, aki TÉNYLEGESEN ért a kémiához, nem csak azt hiszi, hogy ért hozzá. Ugyanez a kérdés már fel lett téve pár éve kétszer, de az egyik válasz abszolút baromság, a másik pedig nincs elmagyarázva.


Ha hozzáértö vagy és lennél olyan kedves, hogy elmagyaráznád, hogy jön ki az eredmény, azt elöre is köszönöm.



2015. szept. 8. 13:09
 1/2 anonim ***** válasza:
78%

a) Az oldott iontartalom teljesen független attól, hogy mennyi vízben oldjuk. Mivel 1 mol Na2CO3-at oldunk, és abban van 2 Na+ és egy CO3(2-) ezért összesen 3 mol ion lesz az oldatban.


És itt most akkor megjegyezném, hogy ez a válasz rohadtul pontatlan, mert a CO3(2-) ionok hidrolizálnak:


CO3(2-) + H2O <---> HCO3(-) + OH(-)


Ezért a vízből is képződik valamennyi OH-ion, amivel nem tudunk számolni, mert nem ismerjük a szénsav savállandóját, de mivel ez így nagyon megbonyolítja a feladatot, ezért ettől el is tekinthetünk. Valószínűleg nem erre kíváncsi a tanár, mivel ez amúgy bőven egyetemi anyag. Másik, hogy a víz autoprotolízisétől is eltekintettem, de hát ugye tudjuk hogy van ilyen hogy:


H2O + H2O <---> H3O+ + OH-


1 mol vízben 10^-7 mol H3O+ és OH- van, a 200g víz az durván 11 mol, tehát abban lenne valami 10^-6-os nagyságrendű anyagmennyiségű ion, de ettől nyilván szintén eltekintünk.


b) 1 mol kristályszódát oldunk, akkor abban van még 10 mol víz, aminek tömege 180g. Ehhez adjuk hozzá a 200 grammot, így összesen 380g vizünk lesz. Az 1 mol tiszta szóda tömege 106 gramm, tehát m%=106/(106+380)*100%=21,81%

2015. szept. 8. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, megy a zöld kéz.:)


Az a, kérdéssel nem tudtam mit kezdeni, kicsit értelmetlennek gondoltam, de a b-nél nekem is ez jött ki, csak gyanúsan egyszerünek tünt az egész.

2015. szept. 8. 19:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!