Hogy oldjam meg ezt a komplikált matek feladatot?

Egy egységnégyzet kerületén egyenletes eloszlás alapján véletlenszerűen kiválasztunk 2 pontot. Mekkora az esélye annak, hogy a 2 pont által meghatározott szakasz hossza rövidebb, mint 1 egység?

dec. 3. 11:04
 1/9 anonim ***** válasza:
55%

Tanulj és akkor meg tudod majd oldani.

Nem nehéz.

dec. 3. 11:07
 2/9 A kérdező kommentje:
Milyen irányba kéne elindulnom?
dec. 3. 11:11
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Matematika könyv kb 8 évfolyam.
dec. 3. 11:13
 4/9 anonim ***** válasza:
15%

A két pont az egységnégyzet egy oldalára esik. A valószínűség 1/4.

(Az első pont akárhova eshet, a második vele egy oldalra.)

dec. 3. 11:45
 5/9 anonim ***** válasza:
78%

Legyen az egységnényzet bal alsó sarka az origóban! Elég azt az esetet végignézned (szimmatriaokokból), hogy mekkora az esély az (a,0) koordinátájú pontokra, ahol "a" megy nullától 1/2-ig. Egy adott "a" esetén:

eleve 1/4 az azonos oldali másik pont esetén, ahogy #4 mondja. Az y tengelyen lévő oldal esetén 1/4*Gyök(1-a^2). A távolabbi függőleges oldal esetén pedig 1/4*Gyök(1-(1-a)^2)

Innen már integrálszámítás: mindegyik integrál a=0-tól a=1/2-ig, és az összegük osztva 1/2-del

dec. 3. 12:27
 6/9 anonim ***** válasza:
78%

Az ilyen feladatoknál sok esetben akkor járunk jobban, hogyha szétszedjük esetekre, és nem rögtön akarjuk az egészet megoldani.


Tegyük be a négyzetet egy koordináta-rendszerbe, ahol a négyzet csúcsai a (0;0), (0;1), (1;1) és (1;0) pontok.


Nyilvánvaló okokból a keresett pontpárok két szomszédos oldalon kell, hogy elhelyezkedjenek, ezért koncentráljunk első körben az x- és y-tengelyekre eső oldalakra. Azt nézzük meg, hogy egy adott ponthoz a jó pontok milyen hosszú szakaszon helyezkednek el;


Ha az x-tengelyről a (0;0) pontot választanánk, akkor triviális, hogy a szakasz 1 hosszú, ha pedig az (1;0) pontot, akkor a szakasz hossza 0. Most nézzünk egy közbülső pontot az x-tengelyről, például az (1/4 ; 0) pontot. Írjuk fel annak a körnek az egyenletét, amelynek középpontja a kiválasztott pont, sugara 1 egység, az ez lesz:


(x - 1/4)^2 + y^2 = 1, illetve nekünk most az lenne jó, hogyha a bal oldalra 1-nél kisebb értéket kapnánk, vagyis:


(x - 1/4)^2 + y^2 < 1.


Mivel az y-tengely pontjainak első koordinátája mindenképp 0, ezért ezt kapjuk:


(0 - 1/4)^2 + y^2 < 1, vagyis

y^2 < 15/16, gyökvonás után (y csak pozitív lehet):

y < gyök(15)/4, vagyis az egyenlőtlenség megoldása:


0 =< y < gyök(15)/4, az így kapott pontok pedig egy gyök(15)/4 hosszú szakaszt adnak eredményül.


Ha egyesével ki tudnánk számolni ezeket az eseteket, akkor ezek összege lenne a kedvező eset. Mivel sajnos végtelen sokan vannak, ezért ez nem fog menni, de azért van másik megoldási módunk is; ugyanezt csináljuk végig az összes x-tengelyre eső ponttal; legyen a pontunk (p;0), ahol 0<=p<=1. Ekkor ugyanúgy felírjuk a kör egyenletét (egyenlőtlenségét):


(x-p)^2 + y^2 < 1, a keresett pontok első koordinátája még mindig 0, ezért


(0-p)^2 + y^2 < 1, rendezés után:


y = gyök[p^2-1]


Ez a képlet adja meg p függvényében a megfelelő hosszokat. Ahogy írtam, ezeket kellene összeadni egyesével, és ez lenne a kedvező eset, de ezt nem tudjuk a klasszikus értelemben megtenni, helyette azt tudjuk csinálni, hogy ennek a függvénynek kiszámoljuk a függvény alatti területét, integrálással, vagy most speciális esetben észrevehetjük, hogy a függvénygörbe nem más, mint egy negyed kör, így annak a területe pi/4 nagyságú. Tehát ha először az x-tengelyről, majd az y-tengelyről választanánk pontokat, akkor a kedvező esete pi/4 lenne annak, hogy ezek 1-nél kisebb távolságra vannak egymástól.


Az első oldalt 4-féleképpen, a másodikat 2-féleképpen tudjuk kiválasztani, tehát ezt a procedúrát igazából 8-szor kellene végigjátszanunk ugyanazzal az eredménnyel, ezért a kedvező esetek száma 8*pi/4 = 2pi.


Összes eset: a négyzet kerülete 4 egység, tehát gyakorlatilag egy 4 hosszú szakaszról tudunk pontokat válogatni, ezért az első pont kiválasztására 4 lehetőségünk van, a másodikra is, így 4*4=16-ot kapunk az összes esetre.


Valószínűség: 2pi/16 = pi/8.

dec. 3. 12:45
 7/9 anonim ***** válasza:
Most látom csak, hogy elírtam a függvényt, helyesen: gyök[1-p^2].
dec. 3. 13:52
 8/9 anonim ***** válasza:

A: A két pont távolsága kisebb, mint 1.

B1: A két pont egy élre esik. P(B1)=1/4 P(A|B1)=1

B2: A pontok szemközti élekre esnek. P(B2)=1/4 P(A|B2)=0

B3: A pontok szomszédos élekre esnek. P(B3)=1/2 P(A|B3)=Pi/4


Teljes valószínűség tétele:

P(A)=1/4+0+Pi/8=0,6427

dec. 3. 21:14
 9/9 anonim ***** válasza:
66%
dec. 4. 04:27