Valaki tud segíteni ebben a feladatban? (Ötösöm lesz kémiából 214 b) sokat szenvedtem vele de nem tudom megoldani

Hány százalékos felesleget tartalmazott az egyik komponensből az a hidrogén klór gazelegye, amelyet meggyujtva a keletkező gazelegy levegőre vonatkoztatott sűrűsége 0,5448(M levegő 29g/mol)
dec. 4. 18:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha a gázelegy levegőre vonatkoztatott sűrűsége 0,5448 és a levegő átlagos moláris tömege: M(levegő)=29g/mol, akkor az azt jelenti, hogy a keletkező gázelegy átlagos moláris tömege: 0,5448*29 g/mol = 15,8 g/mol.

A hidrogénből és klórból hidrogén-klorid (sósavgáz) keletkezik:

H2 + Cl2 + -> 2 HCl

Ennek moláris tömege:

M(HCl)=(1+35,5)g/mol=36,5 g/mol

Mivel a gázelegy átlagos moláris tömege ennél kisebb, ezért itt már sejthető, hogy a hidrogénből tartalmazott felesleget a gázelegy, és ezért az maradt meg részben, mert ha a klór maradt volna meg akkor az növelte volna a gázelegy sűrűségét, hiszen a klór moláris tömege: M(Cl2)=2*35,5 g/mol = 71 g/mol, míg a hidrogéné csak: M(H2)=2*1 g/mol = 2 g/mol.

És akkor felírjuk az átlagolás egyenletét:

2x+35,5*(1-x)=15,8

2x+35,5-35,5x=15,8

19,7=33,5x

x=19,7/33,5=0,588

Vagyis a végtermék 58,8%-a hidrogénből és 100%-58,8%=41,2% HCl-ból áll, tehát 100 mól végtermékben 58,8 mól H2 és 41,2 mól HCl van.

De a 41,2 mól HCl-hez feleennyi mól kellett mindkét kiindulási anyagból, vagyis 41,2 mol / 2 = 20,6 mol H2 és 20,6 mol Cl2 kellett. Vagyis a felesleg a szükséges rész ennyi %-a: 58,8 mol / (20,6 mol) * 100% = 285,44%. Gondolom túl pontosan számoltunk, mert ha az 58,8-at 60-ra kerekítjük, és a 20,6-et 20-ra, akkor pontosan 300% jön ki, ami a megoldókulcsban is szerepel. Így érthető volt? Kapok zöld kezet?

febr. 25. 19:17