Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Két urnában golyók vannak, az...

Két urnában golyók vannak, az A urnában 8 fehér és 10 piros, a B urnában 16 fehér és 4 piros. Feldobunk egy érmét. Ha fejet dobtunk, akkor az A urnából kiveszünk egy golyót, ha pedig írást dobtunk, akkor a B urnából veszünk ki egy golyót?

Figyelt kérdés
Feltételezve, hogy a kivett golyó fehér lett, mennyi a valószínűsége annak, hogy az érmével fejet dobtunk?
2010. okt. 23. 16:23
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
tudod, hogy a kihúzott golyó fehér, akkor ennek fényében hányféleképpen húzhattál az első ill. a második urnából?
2010. okt. 23. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

Na, hányféleképpen????

Okostojás, a kérdésre válaszolj inkább. Ha nem tudsz, akkor meg ne akarj okosnak látszani.

Mert így csak nagyon butának tűnsz, éppen annyira, mint ez esetben sajnos én is.

2010. okt. 23. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:

előző: a kérdésre válaszoltam egy rávezető kérdéssel, illetve azzal, hogy valamivel érthetőbben fogalmaztam meg a feladat kérdését.


Ez tipikusan olyan kérdés, hogy ha érti, mi az a feltételes valószínűség, akkor triviális, ha meg nem, akkor az se segít rajta, ha elmondom a megoldást - amit már csak elvből se tennék, mert ez az ő házija, én max segítséget adok.

2010. okt. 23. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
az A urnából 4/9 a B-ből meg 4/5. most hogyan tovább?
2010. okt. 24. 12:01
 5/23 anonim ***** válasza:

ezt most nem egészen értem, hogy jött ki neked az, hogy A-ból 4/9ed, B-ből 4/5öd.


Tudod, hogy fehéret húztál, tehát most az összes eset nem az, hogy valamilyen golyót húztál ki (amit 8+10+16+4=38 féleképpen tehetnél, mert ennyi golyó van), hanem az, hogy egy FEHÉR golyót húztál ki, azok az esetek egyszerűen nem számítanak, amikor piros lenne a kihúzott golyó - megfogalmazhatod a feladatot úgy is, hogy ha piros golyót húztál, akkor újat húzol, amíg fehéret nem húzol, ha így jobban érthető, tehát lényegében a piros golyókat ki is dobálhatnánk az urnákból gondolatban, azok már nem játszanak hiszen azokat úgyse húztad.

Tehát a kérdés az, hogy hányféleképpen húzhatunk fehér golyót (ez lesz az összes eset), és ezen belül mennyi olyan eset van, amikor ezt a fehér golyót az A korsóból húztuk (vagy másképpen, hányféleképpen húzhatunk az A-ból fehéret, ezek lesznek a jó esetek).

2010. okt. 24. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:

Utolsó, Te egy ritka ostoba vagy, ráadásul okosnak akarsz látszani.

Amit irtál, az csak akkor volna igaz, ha a két urnában ugyanolyan számú golyó lenne. Mondjuk ha 8 fehér és 12 piros lenne az A-ban, akkor igazad lenne. Így biztosan nincs.

2010. okt. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

ha segít megérteni, ábrázold halmazábrával.

Rajzolj fel egy alaphalmazt, az lesz az összes eset, amikor húztam egy golyót.

Ezt az alaphalmazt kétféleképpen is kettéosztod:

- fehéret vagy pirosat húztam

- A-ból vagy B-ből (fej vagy írás)


Ezzel 4 darab részhalmazra bontottad az alaphalmazt: az A-ból húztam pirosat/fehéret ill. B-ből pirosat/fehéret.


Mivel tudjuk, hogy fehéret húztunk, ezért tudjuk, hogy csak azok az esetek történhettek meg, amik a neki e

megfelelő részben vannak, tehát most csak azt kell nézni, ez lesz az új alaphalmazunk, amiben számolunk, a többit el is lehet felejteni - ha tudjuk, hogy úgyis fehéret húztunk, akkor tök mindegy, hogy hány piros volt a korsókban, hányféleképpen húzhattuk őket, nem tettük.

2010. okt. 24. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
ez a 4/5 úgy jött ki hogy: mivel az A urnában van 8 fehér golyó, ebből 1 fehéret választok ki, és összesen van az A urnában 18 golyó, ebből is 1et kell kiválasztanom. Tehát (8ból 1)/(18ból 1) és ez igy 8/18, ami egyszerűsítve 4/9ed. Mi a gyakorlaton igy számoltuk és ez alapján ez jött ki. De a rendszer sajnos nem fogadta el ezt az eredméynt :S
2010. okt. 24. 13:18
 9/23 anonim ***** válasza:
Egyébként meg pontosan annyiszor nagyobb az esélye hogy a B-ből húztuk ki a fehér golyót, amennyiszer a 4/5 nagyobb a 4/9-nél.
2010. okt. 24. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
Félre írtam, a 4/9ed jött ki így.
2010. okt. 24. 13:24
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!