Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ábrázoló geometria - szabályos...

Ábrázoló geometria - szabályos háromszög alapú hasáb transzformálásában segíteni valaki?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Sikerült összehozni két ketteskét zh-kon ábrisból, már csak a beadandók vannak hátra, szám szerint kettő. Ebből egyről lövésem sincs, illetve van, de elakadtam, de nagyon az elején. A másik megy, csak pontatlan, azon tudok javítani. Péntek délig kell leadnom mindkettőt.


Képsíktranszformáció Feladat: Adjon meg egy A pontot és egy rá nem illeszkedő általános helyzetű b egyenest! Szerkesszen egy szabályos háromszög alapú hasábtestet, amelynek

-A az alaplap középpontja,

-b az alaplap egyik oldalának egyenese.


Alapfelvétel nincs hozzá, nekünk kell megcsinálni azt is. Könyvben, példatárban nincs hasonló feladat, se felvétel, nem tudok "ihletet" szerezni. Itt egy link meddig jutottam el:

[link]

A szépséget ne nézzétek, sima lapon van, a lényeg, hogy kijöjjön már végre, napok óta ezzel küszködök. A piros szín az alapadatok, a zöld amit már én szerkesztettem meg. Az 1-es és 2-es pontot könnyítésnek adtam meg, hogy legalább tudjak valamihez viszonyulni. Az fx1,2 pont az a pont, ahol a frontális egyenes második képe metszi az x1,2 pontot.


Tanár annyit segített, hogy megsúgta, hogy fővonalat is használjak. Én a frontálisra szavaztam, és a második képről indulok ki. Megkaptam a frontális egyenes első és második képét, erre merőlegesen vettem fel az x2,4 új tengelyt, majd az elmaradó rendezőket szépen felméregettem. Az a baj, hogy így a frontális egyenest ponttá transzformáltam, ráadásul egybeesik az A ponttal és az S segédpontommal. Az 1-es és 2-es pont, ami a b egyenest határozza meg, egy vonalra esik az egész kócerájjal. Nem tudom, hogy hogyan, és mihez képest vegyem fel az új, x4,5 tengelyt? Mert ugye eddig az f frontális egyeneshez képest vettem fel az új tengelyt, de az már pont, mert élben látszik, és millió számú variáció van, hogy hol lehet az x4,5 tengelyem.


Kérdés: egyáltalán jól csinálom, jól kezdtem el? Mit ronthattam el?


Tankörtársaimat is kérdezgettem, de sajnos nem tudnak segíteni, mert már elfelejtették, ugyanis tárgyismétlő vagyok. Mással megcsináltatni nem akarom, mert annak semmi értelme, ráadásul el is kell tudni mondani, hogy csináltam, meg már ismeri a tanár a "stílusomat", ahogy rajzolok. Nem számítógépen kell csinálni, papír+ceruza+vonalzó+körző kombó...


Tudtok segíteni? Nagyon hálás lennék érte =).


Bocs a meséért, ezt nem lehet egyszerűbben =).


2010. dec. 8. 23:03
 1/3 anonim válasza:

én felvennék még egy tengelyt, ami A 3. képét metszve merőleges b 3. képére, így A és b 4. képe is önmaga lesz, tehát a negyedik képsíkon már ki lesz forgatva valós méretére az alap háromszög, és így már meg is kaptam az oldalfelező pontját.

remélem nem mondok nagyon hülyeséget, rengeteget felejtettem már az államvizsga óta, ha hülyeséget mondok, akkor bocsánat hogy csak összezavartalak, de a rajzot direkt más felállással csináltam mint te.

[link]

2010. dec. 8. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget! Igen, őszinte leszek, egy picit összezavartál elsőre, de ahogy kicsit jobban elgondolkodtam a dolgon, annyira nem is bonyolult =). Viszont a módszereddel szerintem nagyon egymásba esnének a hasáb képei. Vagy csak én vettem fel lehetetlen alapállást (inkább ez :D)


Könyvben találtam egy felvételt, igaz, az kockához van, de ott normálisabban áll a frontális a második képen, nem olyan meredek, ezért a b egyenes negyedik képe (és az x4,5 tengely) sem olyan durva állású, így egész jól elkülönülnek a képek. Az alapháromszög szerkesztésével megküzdöttem egy picit. Meg volt a középpont ötödik képe és az egyik oldalának az ötödik képe, de szabályos háromszög helyett nekem mindig egyenlő szárú háromszög jött ki =), ebben segítettek ma fél 12-kor =).


Rajzot végül nem fejeztem be délre, mert újabb akadályba botlottam a második képen, ahogy visszafelé méregettem fel az ötödik képről az elmaradó rendezőket. Tanár picit beleszerkesztett, leellenőrizte a pontokat, hogy jó helyen vannak e, látta, hogy pontos, meg hogy tényleg akartam én, hogy kész legyen, a másik beadandót szépen megcsináltam, és a csonkolt gúla kivágott palástját még össze is ragasztottam, pedig nem kellett, így hétfőn kettőkor viszem az utolsó rajzot... és végre meglesz az ábrisom, mert gyakjegyes =).


Annyit mondott még a tanár, hogy az x1,2 tengely toljam le vagy 3 cm-el, meg az első képen lévő pontokat is ennyivel, így az első és második kép nem csúszik egybe, mert amúgy össze fognak érni.


Még egyszer köszi a segítséget, tök jó, hogy így ismeretlenül is szántál időt rám, nem sokan tették volna meg, igazából nem is vártam választ, csak kínomban már nem tudtam kitől kérjek segítséget =). És érdekes, hogy ahány ember, annyi gondolkodásmód és és más-más megoldás =). Köszi még egyszer! =).

2010. dec. 10. 17:03
 3/3 anonim válasza:

nagyon szívesen, örülök hogy sikerült összehozni a tárgyat.

:)

2010. dec. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!