Két szám különbsége 3. Az egyik szám 3/4 részének és a másik szám 5/6 részének az összege legalább 4. Mely számokra igazak ezek a feltételek?

2011. jan. 27. 16:26
 1/2 DudoloPocok ***** válasza:

x -egyik, y másik szám


x-y=3

és 3x/4+5y/6>=4 az első egyenletből x=3+y beírva a2.-ba


3(y+3)/4+5y/6>=4 /*12

9y+9+10y>=48

y>=39/19

x>=96/19

2011. jan. 27. 23:37
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen

a, b - a két szám

a különbségük:

a - b = 3 --> a = b + 3


Mivel a feltételben egyéb kikötés nincs, két eset lehetséges

1.) 3a/4 + 5b/6 ≥ 4

2.) 3b/4 + 5a/6 ≥ 4


1. eset

Mindkét oldalt 12-vel szorozva

9a + 10b ≥ 48

'a' értékét behelyettesítve

9(b + 3) + 10b ≥ 48

9b + 27 + 10b ≥ 48

19b ≥ 21

vagyis

b ≥ 21/19

a ≥ 21/19 + 3

a ≥ 78/19


2. eset

9b + 10a ≥ 48

9b + 10(b + 3) ≥ 48

19b + 30 ≥ 48

19b ≥ 18

b ≥ 18/19

a ≥ 75/19


DeeDee

********

2011. jan. 28. 20:11