Igazoljuk, hogy bármely sokszög csucsaira lehet úgy pozitív egész számokat írni, hogy bármely két csúcson pontosan akkor vannak egymással relatív prím számok, ha a két csúcs szomszédos a sokszögön. Igazolható?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 12. 09:15
 1/6 anonim ***** válasza:

Én abból indulnék ki, hogy végtelen sok prímszám van, így ezek segítségével rengeteg relatív prím számpárt tudunk írni.

Egy eljárást kellene megadni, hogy hogyan számozzuk a sokszög oldalait.

Először induljunk ki konkrét sokszögekből, próbálkozzunk. Látjuk, hogy négyszö gesetén nem nehéz a dolgunk. Egymással szemköztiek legyenek egymás töbszörösei. induljunk pl két prímszámból: (ABCD négyszög csúcsai sorra:) 2,3,4,6

Ha már 5 szöggel próbálkozunk, akkor már kicsit dolgoznunk kell, mire sikerül olyan számokat összeállítani, hogy az egymás mellettiek relatív prímek legyenek, de amik meg nem szomszédosak, azoknak legyek közös osztójuk.

Hogy a közös osztókat is jobban lássuk, így én maradnék a prímtényezős felbontásnál.

5-szög esetében 2 olyan csúcs van, ami nem szomszédos. Így 2-2 prímszám szorzatából indulnék ki: 2X3, 5X7, 11X3 (azért szerepel újra a 3, mert az 5X7-tel kell, hogy legyen közös osztó) 5X2 (a 11X+-mal relatív prímnek kell lennie, de a 2X+-mal kell, hogy legyen közös osztója), 11X7 (adódik a két szomszédból és a két nem szomszédból).

6-szög esetében 3 db. prímszám szorzatát venném, hasonló eljárással:pl. 2X3X5, 7X11X13, 17X19X23, 2X3X7, 5X11X13, 7X19X23 lehet, hogy ennél egyszerűbben is lehet a 6-szöget is kitölteni, de így biztos jó, tehát lehet!

Sikeres próbálkozást!

2011. ápr. 12. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bocs, már az elején nem is jó írtam pl-nak a négyszöghöz, ehelyett ez jó lenne: 3,5,6,10
2011. ápr. 12. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez se jó, úgyhogy maradjuk ennél is a prímtényezős felírásnál: 3,5,2X3,5X7

Láthatjuk, hogy itt van egy és van 2 tényezős szorzat, szóval a hatszög esetében is biztos lehet egyszerűbbet megadni.

2011. ápr. 12. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A magyrázatnál néha megnyomtam a shiftet, így a + helyett 3-at kell érteni! nem egyszerű a matekos dolgokat gépelni!
2011. ápr. 12. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szép feladat.


Leírok egy módszert, persze lehetne kevesebb számmal is csinálni, de nem volt feladat minimalizálni a számokat.

Legyenek p1,...pn és r1,...rn különböző prímek. A csúcsokon levő számok a következők:


p1*...*pn

r1*...rn

p2*...pn

p1*r2*...rn

r1*p3*..*pn

p2*r3*...*rn

r2*p4*...*pn

p3*r4*...*rn

r3*p5*...*pn

p4*r5*...*rn

...

p(n/2)*r(n/2)*...*rn

r(n/2)*p(n/2+1)...pn


Ha megnézitek a módszert, szerintem érthető a stratégia.

Mivel végtelen prímszán van, ezért akármilyen n-re jó a fenti leírás.

2011. ápr. 12. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm
2011. ápr. 12. 16:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!