Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az a gyökös mechanizmusú...

Mi az a gyökös mechanizmusú reakció? (kémia) O. o

Figyelt kérdés

Most tanultuk a klórdurranógázt és itt ilyen van leírva, hogy láncindító lépés, láncvivó lépés, lánczáró lépés. És mellette rengeteg képlet. És mi a a hidrogén gyök? meg klórgyök? A könyvben sincs benne...


13/L


2011. máj. 24. 18:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Láncindító lépés:

Láncreakciók kezdő lépése, amelyben molekulákból igen reakcióképes szabad gyökök keletkeznek, vagyis a klórmolekula felbomlása:


Cl2 → 2 Cl•


Láncvivő lépés:

A láncreakciók köztes lépése, amely sokszor (ezerszer, milliószor) megismétlődik. A lépésben egy láncvivő (pl. szabad gyök) elhasználódik, de a termékmolekula mellett egy vagy több újabb keletkezik:


H2 + Cl• → HCl + H•

H• + Cl2 → HCl + Cl•


Lánczáró lépés:

A láncvivő anyagok egymással való olyan reakciója, amelynek során stabil molekula keletkezik:


H• + Cl• → HCl

H• + H• → H2

Cl• + Cl• → Cl2


H• - hidrogén gyök, Cl• - klór gyök


(megjegyzés: „•” a szabad gyököt jelenti – ábrázolja)


A szabadgyökök olyan atomok, molekulák vagy molekularészletek, melyek egy vagy több párosítatlan elektront tartalmaznak, és rövid időre önállóan is életképesek. A legegyszerűbb gyök a hidrogén atom, mely csak egy elektront tartalmaz, így tehát nem párosított. Ezen kívül ismerünk még továbbiakat, pl. oxigén, nitrogén, klór, bróm, stb.

2011. máj. 24. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És ez miért nincs benne a könyvbe? Emelt szintű?:O
2011. máj. 24. 21:47
 3/3 anonim ***** válasza:
Hát ezt nem tudom. Lehet hogy azt gondolják, aki tudni akarja, az úgyis megtalálja valahogy az interneten (én is valamilyen iskolai honlapokról másoltam át a választ).
2011. máj. 25. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!