Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kódol 4 bázis 20...

Hogyan kódol 4 bázis 20 aminósavat? Könyörgöm segítsen valaki, az évvégi kémia 2-esem múlik rajta!

Figyelt kérdés

tehát kémiáról halvány fogalmam sincs, és ez az utolsó év, hogy kémiát tanulok, és most a bukás szélén állok.


A feladatot sem értem, de valahogy így szól:


fehérje: 20 variációs aminósav

DNS: 4 variációs


hogy kódol 4 bázis 20 aminósavat?


(nekem ez annyira kínai, azt sem tudom mit kellene tudni ezekről...)


Hálás köszönet!


2011. máj. 27. 19:59
 1/3 anonim ***** válasza:
Hello. Úgy kódolja a 4 báris a 20 aminosavat,hogy a DNS-ben lévő információk bázishármasok formájában vannak úgymond kódolva. Tehát mivel van 4 bázis,és van 3 hely a DNS-ben,amely egy aminosavat kódol így 3 a 4-en aminosavat tudna kódolni a DNS.Ez ugye 64 aminosavra adna lehetőséget,de csak 20 proteinogén,azaz fehérjét felépítő aminosav van az élő szervezetben. Ezért is használják a degenerált szót - biosz órán lehet hallottad már-tehát,hogy a 64 bázishármas 20 aminosavat kell kódoljon,így többféle bázishármas kódolja ugyanazt az aminosavat. a különbség ált a 3. bázisban van. ami még megemlítendő,hogy 3 féle ú. n. stop jel vagy bázishármas is van,ami nem kódol aminosavat.
2011. máj. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 bongolo ***** válasza:
100%

Bizonyára csak egy apró elírás az előző nagyon jó válaszban, hogy három a negyediken. Természetesen fordítva, négy a harmadikon féle aminósavat tudhatna kódolni egy bázishármas.


Talán példákkal még érthetőbb a dolog. A 4 féle bázis nevének szokásos rövidítése C,G,A és U (ezek lehetnek az RNS-ben, az U helyett T van a DNS-ben, de majdnem ugyanaz a kettő)

Ebből a 4 féle molekulából 3 egymás mellett alkot egy bázishármast. Ezt egyszerűen úgy fogd fel, hogy ezen a nyelven minden szó három betűs. Pl:


AUG CGC AAA UAA


stb. Egy bázishármasban (szóban) mindhárom helyen a négy molekula (betű) bármelyike lehet, vagyis összesen 4·4·4 tehát 64 különböző "szó" lehet.


Az AUG mindig a kezdő kód, onnan kezdve indul egy fehérje szintézise. Egyébként ebből a bázishármasból kódolódik a metionin nevű aminósav. A fenti példában is ez a kód van elől. Utána a CGC kódolja az arginint, az AAA a lizint, és az UAA egy stop kód, az nem kódol semmilyen aminósavat, az jelzi a fehérjeszintézis végét. (Persze egy igazi fehérje ennél sokkal hosszabb.)


Na most például az arginin nevű aminósav nem csak a CGC kód hatására fog a fehérjébe beépülni, hanem a CGU CGA CGG bázishármasok hatására is. Vagyis ezek a "szavak" mind ugyanazt jelentik. A lizin az AAA mellett csak egyetlen egy másik bázishármas, az AAG hatására épül be.


A 64 féle "szó" végülis 20 különböző aminósavat, valamint egy stop kódot (ami 3 féle lehet) kódol. Hogy miért van ez a "pazarlás"? Valószínű azért, mert a hibák lehetősége kisebb így. Ha véletlenül a DNS-ben az egyik bázis ("betű") helyén másik jelenik meg valami hiba (pl. sugárzás) miatt, attól a fehérje még van esély, hogy ugyanaz marad.

2011. máj. 28. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Hú köszi a javítást,valóban elírtam.Látom te kitartóbban magyarázol,nekem ehhez nem lenne türelmem.Ezekkel az infókkal már nem kettes lesz,de legalább 4-es. hehe.
2011. máj. 28. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!