Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segíts kérlek! Gyökvonás alapok?

Segíts kérlek! Gyökvonás alapok?

Figyelt kérdés
az egészet nem értem, elmondaná valaki csak az alapokat? lécci :((( pótvizsgára készülök
2011. júl. 22. 20:40
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
77%

Négyzetre emelés azt jelenti, hogy valamit a másodikra emelsz, azaz megszorzod önmagával (ha harmadikra emeled, akkor háromszor szorzod meg önmagával). Ennek az ellentétje a gyökvonás.


Vannak a négyzetszámok, az 1, 4, 9, 16, 25, 36, és így tovább. Ezeknek tudnod kell, hogy melyik számnak a négyzete. Ezeket azért emeltem ki, mert egész számok négyzetei.



Ott tartottunk, hogy tudnod kell, melyik szám melyik négyzete.

Pl. 1^2 = 1

2^2 = 4

3^3 = 9

4^4 = 16

5^5 = 25


Stb. Ha ezeket tudod fejből, már könnyebb a gyökvonás.

Ha meglátod, hogy 25 van a gyök alatt, akkor fogod tudni, hogy a 25 az 5 négyzete, így az eredmény 5.


Ha például a 30,165 van a gyök alatt, ami nincs a négyzetszámok közt, akkor azt már csak számológéppel tudod megoldani, bepötyögöd a számot, és a négyzetet.


Vigyázz, ha azt látod, hogy egy negatív (mínuszos) szám áll a négyzetgyök alatt, akkor az becsapás - ugyanis negatív négyzetszám nincs - ha egy negatív számot megszorzol önmagával (azaz négyzetre emeled), akkor is pozitív lesz belőle.



Segítettem valamennyit? Amúgy utálom a matekot, de remélem ebből megértettél valamit. Még itt vagyok egy darabig, kérdezz bátran :)


17/L

2011. júl. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
67%

2^1 - ejtsd: kettő az elsőn.

2^2 - kettő a másodikon

4^160 - négy a százhatvanadikon

stb...


példa:


2^2 (kettő a másodikon) ez azt jelenti, hogy a kettőt annyiszor szorzod meg önmagával, amennyi a második érték, azaz a kettőt kétszer szorzod -> 2X2


2^5 - kettő az ötödiken - a kettőt ötször szorzod magával.

2 X 2 X 2 X 2 X 2


minden szám első hatványa(pl 2^1, azaz kettő az elsőn) egyenlő az első számmal(hatványalappal), azaz 2vel.


minden szám nulladik hatványa 1, azaz 2^0 (kettő a nulladikon) egyenlő 1-gyel.


a gyökvonás lényege, hogy egy adott számnak (pl 16) meg kell keresni egy szorzóját, melyet ha elosztod az eredeti számmal (16) akkor azta bizonyos számot kapod. pl:

16gyöke = 4 mivel a 4-et kell önmagával megszorozni, hogy 16-ot kapjunk (4x4)


25 gyöke = 5 (5x5)


100 gyöke = 10 (10x10)


remélem érthető.

2011. júl. 23. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 bongolo ***** válasza:

Alapvetően jók az előző válaszok, csak 17/L valószínű elírás miatt 3^3, 4^4, 5^5 írt 3², 4² és 5² helyett. Helyesen ez lenne a táblázata:


1² = 1

2² = 4

3² = 9

4² = 16

5² = 25


(Az 5^2 jelölés ugyanaz, mint 5². A számítógépen szoktuk a "kalap" jellel helyettesíteni a felső indexet, mert nem könnyű igazi indexet írni.)


A másik kiegészítés, hogy fentebb mindenhol ahol gyökről írnak a válaszolók, ott hivatalosan négyzetgyökről van szó. Van köbgyök is, meg negyedik gyök, stb, de az már valószínű nem kell neked most.

2011. júl. 23. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
67%
a ^ jel a felső indexet jelenti.
2011. júl. 23. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Nem elírás, gépen ez a megszokott jelölés, és reméltem, a kérdező magától is tudja, hogy jelöljük "valóban". :) Meg lusta is voltam rákeresni a fölsőindexes számokra :D:) 17L


De kedves kérdező, jó lenne valami visszajelzés :)

2011. júl. 23. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)))) Mindjárt fogom is a jegyzetfüzetemet és nekiállok ezt leírni, és gyakorolni hozzá:D bár lehet elkellene a segítség, miközben csinálom :D kinek van kedve pesztrálni?:D az írjon és megadom az msn címem :))) 19/L :)
2011. júl. 23. 23:32
 7/15 anonim ***** válasza:
Én segíthetek, de holnap utazok, adj címet. 17/L
2011. júl. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Nekem is írhatsz privát e-mail-t.
2011. júl. 25. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
okés, köszönöm szépen :)))))))))))))))))
2011. júl. 27. 03:54
 10/15 anonim válasza:

óriási nagy szerencsém van h ilyen bonyolult dolgokkal még nem kell foglalkoznom ,de ha majd igen nekem is segíthetne valaki:D:D:D

Sok szerencsét a pótvizsgához:)

14/L

2011. aug. 19. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!