Sürgős! Sinus, cosinus, tangens, cotangens! Hogyan oldhatóak meg a következő feladatok? Elmagyarázná valaki?


Az a nagy csalódás ért, hogy már az első leckénél megakadtam!

1.

a=4cm

c=6cm

β=?


2.

sin14°,14' ??


3.

ctg32°,53'

cosα=0,55555 visszakeresés α=?

tgα=3,82 α=?


Előre is köszönet! :)


2011. szept. 5. 21:43
 1/8 anonim ***** válasza:

Legalább írnád le rendesen a feladatokat. Az 1. esetében feltehetőleg derékszögű háromszögről van szó, ugye?


Cos ß = 4/6 Ezt kell benyomni a számológépbe.


2. Mi a feladat?


3. a, mi a feladat

b, számológép

c, számológép

2011. szept. 5. 21:58
 2/8 A kérdező kommentje:

Ennyit írt a táblára a tanár :S :(

Derékszögű háromszögrőv van szó. Valahogy vissza kell keresni és az α41,8°ból 41°,48' lett, nem tudom, hogyan.

2011. szept. 5. 22:06
 3/8 anonim ***** válasza:

1. sinα = a/c = 4/6

megnézed, 4/6 minek a szinusza (ez az α szög), majd az eredményt levonod 90-ből

2. használd a függvénytáblázatot, vagy váltsd át a szögpercet szögre (1 szög=60 szögperc), és nézd meg a számológépben

2011. szept. 5. 22:08
 4/8 bongolo ***** válasza:
100%

Nagyon egyszerűek a szögfüggvények, csak a nevük olyan fura, és ettől meg lehet rémülni :)


Szóval egy derékszögű háromszögben az oldalak hosszának aránya függ a szögtől, és ezeket az arányokat nevezték el mindenféle nevekkel.


A szokásos oldal, csúcs és szög elnevezéseket pl. ez az ábra mutatja:

[link]

ugyanott le van írva az is, hogy a négyféle szögfüggvény melyik oldalak arányát jelenti.


Az egyes szögfüggvények értékét egyszerűen kiszámolta (kiszerkesztette) sok-sok matematikus néhány száz évvel ezelőtt mindenféle szög-értekre, és táblázatokban összegezték őket. Ma már könnyebb a helyzet, ezek a táblázatok be vannak építve a számológépedbe.


1) Nézd az ábrát. Az a és c oldal között van a β szög (az ábrán a B csúcsnál), így a két oldal aránya, vagyis a/c, úgy olvasható ki, hogy a szög melletti befogó osztva az átfogóval. Ez pedig a koszinusz. Vagyis ennél a feladatnál ezt lehet az adatokból felírni:

cos β = a/c

cos β = 2/3

Ez után β-t táblázatból, illetve a számológépeddel lehet kiszámolni. Pl. a számológépen általában (de nem mindegyik számológépen!) úgy kell csinálni, hogy beírod a 2/3-ot, aztán megnyomod az INV gombot, utána meg a COS gombot. Ezzel visszaadja az "inverz koszinuszt", amit matekórán bizonyára "arkusz koszinusz"-nak nevezett a tanár. Ez kell kijöjjön:

β = arc cos 2/3 = 48,2°


2) 14°14' az 14 fok meg 14 perc. 1 perc = 1/60 fok, vagyis

α = 14 egész 14/60 ° = 14,23°

a szinusz értékét számológéppel kapod meg:

sin 14,23° = 0,246


3) Ezeket megint csak a számológéppel érdemes kiszámolni. Próbáld megcsinálni, írd ide, leellenőrizzük.

2011. szept. 5. 22:09
 5/8 Tom Benko ***** válasza:

1; Mivel csak két adat adott, valószínűleg derékszögű a háromszög. ekkor \cos\beta=\frac{a}{c}=\frac{4}{6}, ebből \beta=48^{\circ}38'

2; Függvénytáblából: 0,2458

3; Szintén függvénytáblából: 1,489;56^{\circ}38';75^{\circ}20'

2011. szept. 5. 22:12
 6/8 bongolo ***** válasza:
100%

Ezt írtad: 41,8°ból 41°,48' lett


Nem szokás a fok után vesszőt tenni. Csak azért írom, mert már másodjára írtad így, tehát valószínű nem véletlen elírás volt az első.


8 tized az ugyanannyi, mint 48 hatvanad, ezért lett a 41,8°-ból 41 fok 48 perc (szögperc), vagyis 41°48'

2011. szept. 5. 22:15
 7/8 A kérdező kommentje:
Ezt a kérdést visszanézve... A mai napig nem tudom, hogyan érettségizhettem le matekból 4esre... :D Alig hittem el, de még a tanár is! :D köszönöm utólag is a kedves válaszolók munkáját! :)
2014. okt. 14. 18:42
 8/8 simbe válasza:

Sziasztok! Tudnàtok nekem segiteni kèt feladatban?


1) Egy derèkszogu hàromszog àtfogoja 12 cm-es ès az egyik szoge 23°-os. Szàmitsuk ki a befegoinak a hosszàt.


2) Egy derèkszogu hàromszog àtfogoja 27,2 cm ès az egyik befogoja 9,6 cm. Hatàrozzuk meg az ismert befogoval szemkozti oldalt.


Vàlaszaitokat elore is koszonom szèpen.

2015. máj. 28. 13:18