Etán égés. Tudom a rakciót, de a rekció kiegyenlítésével van gondom?


2C2H6 + 7O2 = 4CO2 +6H2O


Mit nézek először? a szént, majd a hidrogént, mert nem igazán értem.


2011. szept. 26. 16:36
 1/3 BKRS ***** válasza:
100%

2C2H6 + 7O2 = 4CO2 +6H2O

Ez igy rendezve van, mi a problemad vele?

Ha az, hgoy hogy kapod a kofficienseket, akkor valahogy igy.

Innen indulsz:

C2H6 + O2= CO2 + H2O

Azt mindjart be tudod irni, hogy hany CO2 meg H2O lesz a C2H6-bol:

C2H6 + O2 = 2CO2 + 3H2O

Akkor mar csak az O2 nem stimmel. A jobb oldalon van 7, akkor ennyinek kell lennie a bal oldalon is:

C2H6 + 3,5 O2 =2CO2 + 3H2O


Na ez igy most jo lenne, csak a kemikusok nem szeretnek tortekkel szamolni ha nem muszaj, ezert egeszet kell valahogy csinalni abbol a 3,5-bol.

Legegyszerubben ez ugy megy, ha a teljes egyenletet megszorzod 2-vel.

2C2H6 + 7O2 = 4CO2 +6H2O

2011. szept. 26. 17:22
 2/3 bongolo ***** válasza:

Szóval nem érted, hogy hogyan jött ki a 2, 7, 4, 6?


Először fel kell írni, hogy milyen molekulák vannak jelen a reakcióban:

a·C₂H₆ + b·O₂ = c·CO₂ + d·H₂O


A C₂H₆-ot kell nézni. A szénből CO₂ lesz, tehát 2 szénhez kell 4 oxigénATOM. A hidrogénből H₂O lesz, tehát a 6 hidrogénhez kell 3 oxigénATOM. Tehát ha az 'a' 1 lenne, összesen kellene 7 oxigénATOM, vagyis b=3,5 (mert az oxigén párosával van a molekulában). Mindent szorozni kell kettővel, hogy a b-re egész számot kapjunk, így lesz a=2, b=7.


Aztán a jobb oldal, de megint a C₂H₆-ot kell nézni, de most már a=2-vel szorozva. Van 2·2=4 szenünk, abból 4 CO₂ jön ki (c=4), és 2·6 hidrogénből meg 6 víz (d=6). Szerencsére mindegyik egész szám lett, készen vagyunk. Ha nem egészek lettek volna, akkor megint csak szorozni kellene a-t meg b-t is valamennyivel.

2011. szept. 26. 17:28
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm időközben rájöttem. De nagyon sokat segítettetek.
2011. szept. 26. 17:37