Könnyű matek. Az eredmény megvan, de "veszekszünk" egyik ismerősömmel melyik a jó megoldás. Szerintetek?

Egy ékszerész hétfőn eladta köveinek a felét és 1 dbot kedden a maradék felét és még 2 dbot, szerdán 5dbot csütörtökön 2 híján a maradék felét. Így 8 darab kő maradt meg. Hány drágaköve volt az ékszerésznek?? Szerintem összesen78. kedden 38., szerdán 17 csüt 12 Vélemények?
2011. okt. 12. 15:58
 1/5 BKRS ***** válasza:

Volt x kove.


Hetfon eladott x/2 +1 kovet

maradt x - x/2 - 1 = x/2 - 1


Kedden (x/2 - 1)/2 + 2 darabot adott el vagyis x/4 -1/2 + 2 = x/4 + 3/2 darabot

maradt: x/2 -1 - x/4 - 3/2 = x/4 - 5/2


Szerdan eladott 5 darabot

maradt: x/4 - 15/2


Csutortokon (x/4 - 15/2)/2 - 2 darabot adott el, vagyis x/8 - 23/4 darabot

maradt: x/8 - 7/4


Tudjuk, hogy 8 maradt

x/8 - 7/4 = 8

x - 14 = 64


x = 78

2011. okt. 12. 16:07
 2/5 anonim ***** válasza:

H: volt 78, eladott 78/2+1=40-et, maradt 38.

K: volt 38, eladott 38/2+2=21-et, maradt 17.

Sz: volt 17, eladott 5-öt, maradt 12.

Cs: volt 12, eladott 12/2-2=4, maradt 8.

Igazad van, 78 volt.

2011. okt. 12. 16:07
 3/5 anonim ***** válasza:
Első, most jól megcsináltad neki a feladatot. Pedig szerintem simán kinézte a megoldásból a végeredményt, te meg benyaltad, hogy megvan neki a megoldás.
2011. okt. 12. 16:09
 4/5 BKRS ***** válasza:

Visszafele gondolkozva:

8 kove maradt.


csütörtökön eladta 2 híján a felét


vagyis eladott 8-2*2 = 4 darabot. 12-nek ha eladod 2 hijan a felet, akkor 4 darabot adsz el es marad 8.


Vagyis szerdan 12 kove volt.

Szerdan eladott 5 darabot

Vagyis kedden 17 kove volt.


Kedden eladta a felet meg meg 2-t,

vagyis eladott 17+2*2= 21-et. 38 kobol eladni a felet marad 19 meg meg kettot akkor marad 17. Minden rendben, Hetfon tehat volt 38 kove.


Hetfon eladta a kovei felet meg meg egyet,

tehat leadott 38+2*1=40 darabot vagyis 78 kovenek kellett lennie.


AMikor azt mondja, hogy a felet es meg x-et es maradt valamennyi, akkor ha abrat rajzolsz:


ax

ax

ax

ab

ab

ab

ab


Az a az amit eladott meg meg x-et. Tehat az elasott mennyiseg a+x az ugyanannyi mint b+2x. Innen a 2-es szorzo.

2011. okt. 12. 16:15
 5/5 A kérdező kommentje:

nem kinéztem, én vonalábrával csináltam

H K

___ ---> _____

:2,+1

és így tovább, meg volt a levezetés és a megoldás is. Nem volt szükségem az első megoldására, megerősítést kértem, hogy igazam van e. ráadásul a többi napot is leírtam, ami ugye nem a megoldás, csak részeredmény. De mind1. Aki leírta és megerősített annak köszönöm!!!

2011. okt. 12. 16:15