Egy az egybe mindent. Nem vagyok hülye, de ritka tehetségtelen tanárunk van és katasztrófa ahogy "magyaráz" a könyvünk se jobb.
2011. okt. 12. 18:00
 1/4 BKRS ***** válasza:

Ha tudsz derivalni meg integralni, akkor hirtelen minden nagyon egyszeruve valik.

Ket dolgot mondanek el, ha ezeket tudod hasznalni, akkor erdemes tovabb haladni egyeb grafikonokkal is:


gyorsulas-ido grafikon: (ido az x tengely)

egyenletes gyorsulas eseten ez egy vizszintes vonal, ilyen pl a gravitacio.

A sebesseget meg tudod hatarozni a gyorsulas-ido gorbe alatti teruletbol.

Mondjuk a gyorsulas konstans g:

akkor a t idopontig 0-tol egy olyan teglalap van a gyorsulas gorbe alatt aminek az egyik oldala t a masik meg g. A terulet t*g, ami a sebesseg novekedese a 0 pillanattol kezdve. Ha t=0-nal allt a test akkor tg lesz a sebessege,

ha t=0-ban volt egy v sebessege, akkor v+tg lesz a sebesseg.

Itt vigyazni kell azzal, hogy mi a v elojele. Pl ha felfele repul valami akkor a v es a tg elojele ellentetes lesz, mert a gravitacios gyorsulas lefele mutato sebesseg vektort eredmenyez.


Masik pelda: a gyorsulas mondjuk aranyos az eltelt idovel: a=2t, es mondjuk t=1 es t=4 kozott kell kiszamolni mennyit valtozott a sebesseg.

Ha felrajzolod a 2t gorbet az egy meredeken emelkedo egyenes, az alatta levo terule az oldalrol nezve egy trapez lesz a t=1 es t=4 kozott. Ennek terulete a ket alap atlaga szorozva a magassaggal: ((2*1+2*4)/2 )*(4-1)=15

ez persze megint sebesseg valtozas lesz, tehat ha t=1 pillanatban nem 0 volt a sebessege, akkor ezt a 15m/s -ot hozza kell adni.



sebesseg ido: (ido az x tengely)

[link]

a P.4359 feladat pl ilyen.

Itt a megtett ut egyenlo a gorbe alatti terulettel.

Nezzuk meg pl mi a komal pelda megoldasa (a beadasi hatarido lejart)

A gorbe alatti terulet az 0-tol 20-ig egy haromszog, aztan 50-ig egy teglalap, aztan 80-ig megint egy haromszog.

A terulet ennek megfeleloen:

20*10/2 + 30*10 + 30*10/2 = 100+300+150=550 (m)


Egy dologra azert kell itt is vigyazni, es ez az, hogy ha a gorbe az x tengely ala megy, akkor az x tengely alatti teruletet negativ elojellel kell figyelembe venni.


Mondjuk rajzold fel a kovetkezo sebesseg-ido diagramot:

0-tol 4-ig v=t-1

Ekkor 0-tol 1-ig a terulet a gorbe alatt van, tehat ez

-1*1/2 = -0,5

1-tol 4-ig a terulet a gorbe felett van: 3*3/2=4,5

Tehat az osszes terulet 4,5 - 0,5 = 4

Vagyis a test eloszor elindul az egyik iranyba, megy 0,5m tavolsagot, majd visszafordul es osszesen 4m-re jut a kiindulasi ponttol.

2011. okt. 12. 18:23
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) szóval ha jól értelmeztem, akkor a gyorsulás egyenlő delta v és delta t hányadosával ha a testnek nincs kezdősebessége? ha pedig van akkor a kezdősebességet hozzá kell adni delta v-hez és úgy kell osztani delta t-vel?
2011. okt. 12. 19:13
 3/4 BKRS ***** válasza:

Amit te mondasz az az ellentetes iranyu folyamat.

Az ut-ido gorbenek a meredeksege (dv/dt) a sebesseg,

a sebesseg-ido meredeksege a gyorsulas.


Pl ha az ut-ido gorbe x^2, annak az (x, x^2) pontban a meredeksege 2x (majd megtanulod miert ha majd tanulsz derivalni), szoval a sebesseg-ido fuggveny az a 2x fuggveny lesz,

ennek a meredeksege meg egyszeru, mivel egyenesrol van szo: 2, vagyis a gyorsulas az allando 2m/s^2 lesz.


Amikor ezt az iranyt szamolod akkor a kezdeti allapot nem fog kulon szamitani,mert a ds-nel a kezdeti reszben es a vegsoben is benne van mar.


Mondjuk vegyuk azt az esetet amikor a sebesseg-ido grafikon:

v=10*t

Ez egy meredeken emelkedo gorbe.

a meredeksege mindenhol 10, tehat a gyorsulas 10 lesz mindenhol.

A t pontig megtett ut az a gorbe alatti terulet, vagyis:

s=t*10t/2= 5*t*t

vagyis az ut-ido grafikon egy masodfoku gorbe: s=5t^2


Namost mi van ha a gyorsulas ugyanez, de a kezdeti sebesseg mondjuk 3m/s

Ekkor a sebesseg-ido gorbe:

v=3+10t

(rajzold le)

Az latszik, hogy a meredeksege az ugyanaz mint az elobb volt (iranytangensnek is mondjak a meredekseget),

vagyis a gyorsulas a=10 tovabbra is.

Mi a megtett ut?

A gorbe alatti terulet.

HA folrajzoltad latszik, hgoy ez a terulet 2 reszre oszlik: van egy 3 magassagu teglalap, es van folotte a 10 meredeksegu haromszog. Tehat akkor a t pontig a terulet igy szamolhato:

s= 3t + t*10*t/2 = 3*t + 5*t^2

Ez megint egy masodfoku gorbe.

2011. okt. 13. 19:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi mostmár értem :)
2011. okt. 13. 20:28