Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért világít a fénycső ha...

A kis embtoid kérdése:

Miért világít a fénycső ha elektromos térbe helyezzük?

Figyelt kérdés

Nem biztos, hogy jól írtam az elektromos teret. Régebben láttam kísérletet, hogy nagyobb feszültség közelében világít önmagában egy fénycső, de most itthon egy statikusan feltöltött strandlabdától is világított (igaz halványan). Mi ennek az oka?

Köszi


2011. nov. 13. 18:07
 1/7 bongolo ***** válasza:
A fénycső belsejében lévő gázatomok kis része ionizált. (Nemcsak a fénycső belsejében egyébként, a hőmozgás ütközései miatt mindenhol...) Ezek az ionok mozognak az elektromos térben. Amikor beleütköznek más atomokba, és elég nagy a sebességük, gerjesztik azokat (elektron felugrik egy nagyobb energiájú pályára), aztán amikor visszaugrik a helyére, az energiakülönbséget fotonként kibocsájtja. (A neon, argon, stb. ilyenkor direktben világít; a modern fénycsövek UV tartományú fotont adnak le, ami gerjeszti a fénycső falán a fehér port, és az világít aztán fehéren.)
2011. nov. 13. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi, bár azzal tisztában voltam, hogy a gerjesztett atom mikor visszatér normál állapotba, akkor fotont bocsát ki. Inkább az érdekelne, hogy miért gerjesztődik elektromos tér hatására. Tehát van egy feltöltött strandlabda például, akkor annak az elektronjai átmennek a fénycső üvegén és kapcsolatba lépnek a bent lévő atomokkal? Maga ez az a folyamat érdekelne igazából.

De köszi az eddigieket is, legalább tisztába került ez a modern fénycső dolog is.

2011. nov. 13. 20:41
 3/7 A kérdező kommentje:

Ne nézz hülyének, felfogtam, amit írtál.

Tehát csak annyi a kérdésem, hogy ez az elektronfelhő (jól írom?) átmegy az üveg falán (vagy netán a cső végi érintkezőkön?), és ott ütközik össze az ionizált atomokkal? Mi az, hogy ionizált atom?

2011. nov. 13. 20:49
 4/7 anonim ***** válasza:
Én elektormágnese teret mondanék inkább. Hallottam, hogy rádió adótornyot őrző katonák vállukra tették a fénycsövet, úgy mentek a sötétben. Én szikrainduktor környékén csináltam fizika órán sikerrel. Kérd meg a fizika tanárodat, próbáld ki Te is.
2011. nov. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi, bár nem vagyok már iskolás, csak érdekelnek az ilyen dolgok.
2011. nov. 13. 21:22
 6/7 bongolo ***** válasza:
Nem a strandlabda elektronjai mennek be! A feltöltött strandlabda valamilyen töltésű (pozitív vagy negatív, nem tudom), és az vonzza vagy taszítja a töltött részecskéket, vagyis ionokat. Amitől a cső belsejében lévő ionok is mozognak, felgyorsulnak, aztán ütköznek, stb.
2011. nov. 13. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Világos, köszi szépen!

Régóta "figyellek" már benneteket, de még csak ez az első kérdésem. Igazán örülök nektek, remélem, nem tervezitek elhagyni az oldalt egyhamar. Csomó embernek segítetek, és azért van egy kialakult "kemény mag", akik sok esetben "húzzák" a témakört, maradjon meg a jó szokásotok! :)

2011. nov. 13. 23:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!