Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Energiatakarékos izzó elektron...

Energiatakarékos izzó elektronikáját mennyire nehéz fénycső elektromos előtétjeként használni?

Figyelt kérdés

Adott a tény, hogy egy közel azonos wattszámú energiatakarékos izzó panelje helyettesíteni tud egy többezer forintos fénycsőhöz való elektromos előtétet.


A kérdésem konkrétan az, hogy forrasztás nélkül, illetve komolyabb elektronikai tudás nélkül összeköthető-e neoncső foglalata ezzel a panellel?


2011. jan. 27. 19:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
A hosszú normál fénycső nem működhet egy kompakt fénycső elektronikájával, mert az a cső fojtótekercses működtetésre van készítve.
2011. jan. 27. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Dehogynem!

Én évek óta használok egy 18W-os T8-as hagyományos fénycsövet egy kompakt fénycső előtétjével. A kompakt egy Philips tizenvalahány (~15) wattos.

Semennyire nem nehéz. Felnyitod a kompakt burkolatát, kiforrasztod a cső négy csatlakozását. Utána beforrasztasz a helyére négy megfelelő hosszúságú vezetéket. A vezetékek végére úgy kötöd rá a két fénycsőfoglalatot, hogy ugyanúgy legyen benne a fénycső, mint ahogy a kompakt cső gondolatban egyenesre kihajtogatva.

Nekem gond nélkül megy így 3-4 éve az egyik akváriumvilágításom. Fogyasztásmérővel lemérve, jóval kevesebbet fogyaszt így, mint a hagyományos induktív előtéttel meghajtva.

2011. jan. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nekem is akváriumhoz lesz. A gond csak az, hogy forrasztópákám nincs, de akkor megpróbálok majd szerezni valahonnan. Nem láttam még élőben a dolgot, úgy gondoltam, hogy elég, ha összekötöm a vezetékeket hagyományos blankolós-szigetelőszalagos módon.
2011. jan. 27. 21:25
 4/11 anonim ***** válasza:

Nekem is egy T8 18W-os neon-t hajt egy 20W-os energia takarékos égőből kiszuperált elektronikus gyújtó.

Hibátlanul működik.

2-2 vezeték megy a neon 1-1 foglalatába és 2 pedig a 220V-ba. Forrasztani azonban kell,ez nem nagyon igényel szaktudást,.... arra figyelni kell hogy a gyújtó finom elektronikája ne érjen véletlenül se fémesen a házhoz,kerethez. Az enyém be sincs zárva,így jobb a hőleadás.

2011. jan. 28. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ismét második vagyok.

Persze végül is, ha le tudod így csípni a kompakt csövet, akkor forrasztás nélkül is össze tudod kötni.

Csak ez azért problémásabb, mert kb 1-1,5 cm-es hajszál vékony drót megy eredetileg a saját csövéhöz.


Nálam egyébként a hálózati csatlakozás úgy van megoldva, hogy hagytam az egész elektronikát a saját műanyag házában és a csavaros (E27) csatlakozót becsavartam simán egy foglalatba. A foglalatra pedig egy sima hálózati zsinórt szereltem.

A házon vannak az eredeti cső nyílásai. Azon vezetem ki a 2-2 vezetéket a fénycsőhöz és a nyílásokból a felesleget szilikonnal beragasztottam. És így is olyan helyen van, hogy pára, víz még véletlenül se érhesse. (Magyarán nem a tető alatt van.)

2011. jan. 28. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, minden válasz hasznos volt. Közben kaptam egy komplett világíts egy kedves akvaristatárstól, de ha már ennyit foglalkoztam a témával mostmár megcsinálom azért is :)

További jó halazást és barkácsolást nektek!

2011. jan. 29. 22:00
 7/11 anonim válasza:
Ha még olvassa esetleg a két válaszoló, én megkérdezem? egyből világít a fénycső, mint egy villanykörte felkapcsolásánál? Mert ezt a kérdést akartam feltenni, de az oldal kiírta, hogy már van ez a téma. De én amit láttam ,az abban a pillanatban felkapcsolt, a neoncső, és mikor ezen meglepődtem ,akkor az ember azt mondta, hogy energiatakarékos izzó elektronikáját kötötte rá. Na most ez 10 éve volt, és nem tudom az elérhetőségét, és nem tudom ,hogy natúr elég az az elektronika? akkor nem is kell ahhoz a trafó, emg semmi ,amit írtok? vagy az kell, csak a patron helyett van ez? nincs fénykép, vagy egy egyszerű rajzotok erről?
2011. febr. 14. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A watt szám minél közelebbi legyen,ha egyforma az a tuti.

Nekem 18W-os neont egy 20 W-os energia takarékos hajt,és szinte azonnal gyújtja(kb 0.2 sec),mindenféle vibrálás nélkül. Itt van egy gyújtó beépítés,bár az én gyújtóm nem fért bele a házba,ezért kívül van az,de legalább jobban szellőzik így ,mert a hő a legnagyobb "kártevője" az elektronikus gyújtónak.

[link]

2011. febr. 14. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

Választ köszi, linket is, tetszett.

Este olvastam csak, de előtte délelőtt már szétszedtem egy energ.takarékos izzót, és tényleg magától értetődő volt a vezetékelés, mivel látszott ,honnan csíptem le őket.

Remélem, hogy tényleg bírni fogja hosszútávon is a pici elektronika a nagy indukciós tekercs helyettesítését.

amúgy hány voltot ad le a két vége? A mérőműszerem a barátnőmnél maradt, és lehet nincs is 500 V-nál nagyobbra skálázva, ez meg párezer biztos van nem?

2011. febr. 16. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"egyből világít a fénycső, mint egy villanykörte felkapcsolásánál?"


Igen. De nálam a hagyományos induktív, vasmagos előtétes fénycsövek is a kapcsolástól szinte egy másodpercen belül világítanak.


"natúr elég az az elektronika? akkor nem is kell ahhoz a trafó, emg semmi ,amit írtok? vagy az kell, csak a patron helyett van ez? nincs fénykép, vagy egy egyszerű rajzotok erről?"


Vagy elektronikát használsz, vagy hagyományosan előtétet és gyújtót. Semmi értelme a kettők kombinálni.


Nálam így néz ki: villásdugó -> 1,5m kéteres vezeték -> E27 foglalat -> energiatakarékos égő, amelynek a csöve le van szerelve, tehát csak maga az alsó ház része van betekerve a foglalatba, ebből a cső helyére be van forrasztva 2-2 vezeték -> 4db vezeték jön ki -> 2 megy a fénycső egyik oldalához, sorkapoccsal rögzítve a fénycső csonkjaira, 2 megy ugyan így a másik oldalhoz -> bedug, világít, örül.

2011. febr. 16. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!