Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy társaságban 5 nő és 5...

Egy társaságban 5 nő és 5 férfi van. Legfeljebb hány ismeretség van a társaság tagjai között, ha tudjuk, hogy a társaság azonos nemü tagjai nem ismerik egymást és nincs 2 olyan nő, akinek lenne 2 közös férfiismerőse?

Figyelt kérdés
2011. dec. 6. 08:05
 1/6 BKRS ***** válasza:

Gondolom grafelmeletes megkozelites kell. Rajzold fel mint paros grafot a ferfiak es nok halmazat.

[link]

koztuk az ismeretsegeket az osszekoto vonalak jelolik.

Az hogy nincs ismeretseg az azonos nemuek kozott, pont azt jelenti, hogy paros graffal van dolgunk.


Milyen körök lehetnek benne? mivel páros a gráf, ezért csak páros hosszusaáguak lehetnek, de nem lehet 4 hosszu, mert nincs 2 olyan no akinek lenne 2 kozos ferfi ismerose, tehat a legrovidebb kor az 6 hosszusagu lehet.

A teljes P(5,5) paros grafban 5*5=25 el van, de itt nyilvan lesz egy csomo 4 hosszu kor. Egeszen pontosan 5*5*4*4/4= 100 db 4 hosszu kor lesz. 1 el elvetelevel a 4 hosszu korok szama 16-tal csokken. Egy ujab el elvetele ezutan 15 negy hoszu kort vesz el. ...

16+15+14+13+12+11+10+9 =100 db 4 hosszusagu kor megszunetesehez tehat 8 eletel kell venni, vagyis maximum 25-8 =17 el lehet a grafban.

Ez valoban letre is hozhato igy:

Nok: Z,X,C,V,B

Ferfiak: Q,W,E,R,T

Ismeretsegek:

Z-Q , B-T

Z-W , B-R

Z-E , B-E

X-Q , X-T

C-W , C-R

V-Q , V-R

2011. dec. 6. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 bongolo ***** válasza:

Odáig én is eljutottam, hogy az első él elvételével 16-tal csökken az eredetileg 100 db. 4 hosszú kör száma (én azokat bow-tie (csokornyakkendő) köröknek hívtam magamban, mert olyan az alakjuk, ha a férfiakat és nőket két sorban helyezzük el.)

Viszont a következő él már nem 15-tel csökkenti a bowtie-ok szamát, csak 12-vel, aztán 8-cal, aztán ha teljesen máshonnan veszek el élet, akkor megint 12-vel, aztán 9-cel, majd 6-tal, stb. Nem igazán jöttem rá, hogy hogyan lehetne megfogni. (Az eleje még ok, 4·4, 4·3, 4·2, 3·4, 3·3, 3·2, stb., de aztán nem egyértelmű.)


Szóval a 25-8=17 megoldás szerintem nem jó, te is, BKRS, egy 12-es kiosztást adsz meg végül, mint lehetséges kiosztást, nem pedig 17-eset.


Más oldalról is próbalkoztam: Ha nem lenne benne egyetlen kör sem, vagyis fáról lene szó, akkor n-1 (9) éle lenne. Ehhez próbáltam hozzáadni éleket úgy, hogy 6 hosszú kört hozzanak csak létre, és max 3 élet tudtam csak hozzáadni. Tehát így is 12 jön ki megoldásnak, de nem tudom bizonyítani, hogy nem lehet több.


Az én 12-es kiosztásom egyebként ilyen, hasonlóképpen amerikai QWERTY billentyűzetet véve alapul, (bár inkább az ASDFG sort használom a nők számára a ZXCVB helyett, mert magyar billentyűzeten a Z helyén azt hiszem Y van)


Szóval egy lehetséges fa (tehát kör nélküli) kiindulás:


QA, AW, WS, SE, ED, DR, RF, FT, TG

ez tehát 9 hosszú. Ezt a 3 élet lehet még hozzáadni:

QG, AR, EG

így lesz 12 hosszú.

2011. dec. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BKRS ***** válasza:

Ah, OK latom mar mit rontottam el.

Szoval nezzuk akkor megegyszer, mashogy.

XZCVB az egyik csoport es YQWERT a masik (van ugye az x-es meg az y-os csoport, kromoszoma szerint pl, mindegy))

Szoval akkor legyen egy maximalis fokszamu pont: Q.

|Q|=5 eseten |Y|=|W|=|E|=|R|=|T|=1 kell hogy legyen.

Ez osszesen 9 ismerettseg lehet.

|Q|=4

Ekkor ugyanezen az oldalon lehet mindenkinek 2 ismeretsege, senkinek nem lehet 3. Ez 12.

|Q|=2

Ekkor a max ismeretseg szam 2, vagyis az osszes ismeretseg max 10, tehat ez rosszabb mint a |Q=4| eset

|Q|=1 ekkor mindenki max 1 fot ismer hiszen Q fokszama max volt, ez meg rosszabb eset.


Marad meg a

|Q|=3 eset.

Q-n kivul a maradekbol a max foxamu lgyen W.

|W|=1 eseten az ossz fokszama a csoportnak 7

|W|=2 eseten az osszfokszama a csoportnak legfeljebb 11, meg mindig nem jobb mint a |Q|=4 eset.

|W|=3 3+3=6 es Q-nak es W-nek nincs 2 kozos ismerose, tehat pontosan 1 van.

Mondjuk Q ismerosei:

Z,X,C

W ismerosei C,V,B

Ha nem ez lenne akkor csak at kene az egeszet cimkezni, tehat az altalanossagot egyelore nem szoritottuk meg.

Tehat akkor eddig ez van:

Q-Z, W-B

Q-X, W-V

Q-C, W-C

Namost a kovetkezo legnagyobb fokszamu a Q csoportjaban (Q-t es W-t mar nem szamolva) legyen mondjuk E.

|E|=3 nem lehet.

|E|=1 eseten az ossz fokszam 3+3+3=9, aminel mar volt jobb, tehat az erdekes eset az amikor az osszes vissza levonek 2 a fokszama, amikor az osszfokszam 3+3+6=12.

Ilyet meg mar lattunk.

Mindenesetre ezzel annyit azert bizonyitottunk, hogy 12-nel nagyobb az egyik oldal total fokaszama nem lehet.

2011. dec. 6. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BKRS ***** válasza:

Kivancsi lennek van-e ennek valami otletes szamitasa n ferfi es m no eseten.

Hany ele van egy negyszo mentes paros grafnak?


Haromszog mentes grafokrol hallottam, a max elszamu (adott szamu pontr nezve) haromszogmentes grafok azok pontosan a paros grafok. Azthiszem ez vagy Turan tetele vagy annak egy kovetkezmenye.

[link]


Nyilvan akkor azok a grafok amikben a legkisebb kor 6 es nincsenek paratlan koreik, azok pont a grafok amik nekunk kellenek.

Ha valamit erre ki lehetne szamolni az erdekes lenne, csodalkoznek ha nem lenne valami valahol errol.

Tud valaki egy grafelmelet professzort?

2011. dec. 6. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BKRS ***** válasza:
Megkerdeztem egy grafelmelet professzort, szerinte az altalanos eset nyitott kerdes. A feladatot mindenesetre eljuttatta Lovasz Laszlonak. :) Kivancsi vagyok mi fog ebbol osszejonni.
2011. dec. 7. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 bongolo ***** válasza:

Én is megkérdeztem egy matematikus ismerősömet. Azt mondta, az ilyeneknek ritkán van zárt képlet megoldása, legfeljebb alsó és felső becslése, vagy az aszimptotikus viselkedésére lehet valamit mondani.

Lovász véleménye engem is érdekel :)

2011. dec. 7. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!