Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Genetika feladatban segít valaki?

Genetika feladatban segít valaki?

Figyelt kérdés
Egy fehér és egy fekete patkányt keresztezünk. Született 78 fekete és 28 fehér. Milyen a szülők genotípusa? És ha két fehéret keresztezünk, akkor milyen utódok lehetnek?
2011. dec. 15. 17:10
 1/3 anonim válasza:

Szerintem: F (fekete) elnyomó allél, tehát ha f-fel (fehér) kerül össze, mindig a domináns tulajdonság (fekete bundaszín) fog megnyilvánulni az utódon. Mivel az adatok kb. 3:1 arányban oszlanak meg, ezért úgy gondolom, a fekete szülő heterozigóta domináns (FFff), a fehér szülő pedig homozigóta recesszív (ffff) lehet. Ha helyes az a feltevés, hogy a fehér allél recesszív, akkor fehér szülőknek csak fehér utódai lehetnek.


Bár bevallom, annak már volt pár éve, hogy én ilyeneket tanultam a gimnáziumban, úgyhogy garanciát nem vállalok érte. :) Ha esetleg vizuálisabb típus vagy (úgy érthetőbb neked a magyarázat), akkor írj rám privátban, és rajzolok a feladathoz Punnett-táblát. :)

2011. dec. 19. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
De homozigóta recesszív és heterozigóta szülők esetén nem 2:1 az arány? Ez zavart meg..:)
2011. dec. 21. 12:13
 3/3 industry93 válasza:

a, A lényeg az,hogy csinálsz hozzá egy táblázatot, amiben minden lehetséges kombinációt felírod.Teszem azt, ha homozigóták a patkányok, akkor a fekete AA a fehér meg aa. Ha keresztezzük őket, akkor a következő jön ki. Csak és kizárólag fekete heterozigóta patkány születhet, mivel mindkét patkányból kell örökölnie. Ha viszont a szülők közül a fekete heterozigóta, akkor Aa és a fehér aa. Ez esetben ez jön ki: Aa(fekete), aa(fehér). Vagyis 50-50% az esély. Én is régen tanultam ezt, erre emlékszem. Tehát én azt mondom, hogy a szülők genotípusai a következők. A feketének Aa , a fehérnek aa. Hiszen, ha nem ez lenne, akkor nem születtek volna fehérek.


b, Ha két fehéret keresztezünk, mivel a fehéreknek aa-nak kell lenniük, ezért csak és kizárólag fehér patkány születhet. :)

2012. jan. 7. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!