Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy valszám házi megoldása?

Egy valszám házi megoldása?

Figyelt kérdés

Egy egységnyi oldalú, négyzet alakú céltáblára lövünk. Tegyük fel, hogy minden lövés a

céltáblába talál, és hogy a találat valószínűsége egyenletes eloszlású a céltáblán. Tekintsük a

valsószínűségi változónak a találat helyének a céltábla bal alsó sarkától mért távolságát.

Határozzuk meg e valószínűségi változó eloszlásfüggvényét.


x-el jelöltem az adott távolságot. Az x<=0 és az x>=2^(0,5) eset egyértelmű. Az x<=1 esetben szerintem x^2*π A kérés igazából az 1<x<2^(0,5)



2012. jan. 16. 20:07
 1/4 bongolo ***** válasza:

Pontosabban x≤1 esetén x²·π/4 a sűrűségfüggvény, tehát az eloszlásfüggvény x·π/2


Nevezzük a bal alsó sarkot A-nak, a jobb alsót B-nek, a bal felsőt C-nek, a jobb felsőt pedig D-nek.


Ha x>1, akkor az x sugarú kör metszi a négyzet oldalait mondjuk a P (jobbra) meg Q (fent) pontban:

BP = CQ = √(x²-1)

Az ABP valamint ACQ háromszögek területe:

1·√(x²-1)/2

Vagyis a két háromszög területének összege éppen √(x²-1).

Ehhez hozzá kell még adni az APQ körcikk területét. Ha a PAQ szöget α-nak nevezzük:

x²·α/2

α már nem ilyen szép, de az ábráról leolvasható:

α = π/2 − 2·arc cos(1/x)


Szóval a teljes terület:


√(x²-1) + x²·(π/4 − arc cos(1/x))


Ez a valószínűségi változó sűrűségfüggvénye is x>1-re (√2-ig persze). Az eloszlásfüggvény ennek deriváltja, azt már rád bízom.

2012. jan. 16. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 bongolo ***** válasza:

Jaj, bocs, megint fölcseréltem az eloszlásfüggvény meg a sűrűségfüggvény elnevezéseket! Szóval nem kell deriválni, a terület az már az eloszlásfüggvény. Ennek a deriváltja lenne a sűrűségfüggvény. (Nem tudom, miért nem tudom megjegyezni, melyiknek mi a neve.)


x≤1 esetén is már x²·π/4 az eloszlásfüggvény, azt se kellett deriválni.

2012. jan. 17. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a segítséget!

Ma reggelre megszállt engem is az ihlet, úgyhogy sikerült megoldanom, mielőtt ide néztem volna.

Az első terület az nálam is x²·π/4 lett, csak ide már rosszul írtam..

A második területnél: √(x²-1) + x²·(π/4 − 2*arc cos(1/x)) a zárójelen belül a 2-es szorzó megmarad, ugye?

2012. jan. 17. 09:29
 4/4 bongolo ***** válasza:
Nem marad meg, az α/2 kiejti.
2012. jan. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!