Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy tudom eldönteni egy...

Hogy tudom eldönteni egy molekuláról, hogy királis-e vagy sem?

Figyelt kérdés
Eddig úgy hittem, hogy ha van benne kiralitáscentrum, akkor királis, de hát kiderült, hogy mégsem ilyen egyszerű..:)
2012. márc. 21. 15:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ööö...

Ezt milyen forrásból tudod így?

2012. márc. 21. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Egyébként pedig, ha a molekula tükörképe nem hozható fedésbe a molekulával (forgatással), akkor királis. Mint a két kezed, tükörképei egymásnak, de nem tudod egymásba forgatni őket.


Másképpen: ha van benne olyan atom, amihez 4 különböző ligandum kapcsolódik, akkor királis (és az az atom a kiralitáscentruma).

2012. márc. 21. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

De pl. itt vannak ezek, ezek közül egy királis:

2-metilpentán

3-metilheptán

2,2-dimetilbután

3-etiloktán

4-propilnonán


egyikben sincs kiralitássentrum, mégis egyik királis..ezt a forgatásost meg nem nagyon tudom elképzelni..:(

2012. márc. 21. 20:22
 4/11 anonim ***** válasza:

A 3-metilheptanban van kiralitascentrum!

Rajzold fel, a 3. C-atomhoz kapcsolodik egy H, egy eti-csoport, egy metilcsoport es egy butilcsoport. Ez lesz a molekula kiraliascentruma.


A forgatashoz: ha lerajzoltad az elozot, akkpr rajzold le a tukorkepet is. Most probald meg elkepzelni, hogy az egyiket elkezded fprgatni, hogy tokeletesen fedje

2012. márc. 21. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

a masikat. Nem fog sikerulni. Ha viszont egy olyannal probalkozol, ami nem kiralis, nem negy kulonbozo csoport kapcsolodik hozza, akkor sikerulnie kell fedesbe hozni oket. En is igy ertettem meg, plusz kezes pelda.


Bocsi a toresert, telefonrol irok, rossz gombot nyomtam meg.

2012. márc. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Fúú értem már így a csoportokkal..:) Köszönöm!:) Szóval akkor mégis mindig kell hogy legyen kiralitáscentrum? Mert pl. könyvben azt írja, hogy ez nem felétele a kiralitásnak,viszont ha van, akkor tuti királis. Vagyis én így értelmeztem..
2012. márc. 22. 14:46
 7/11 anonim ***** válasza:

Utánanéztem, igazad van, többféle kiralitás van. Azonban középiskolában (bőven) elég csak azt a fajtát tudni, ami a négy különböző ligandumos (amit elmondtam).

Esetleg itt még olvashatsz egy kicsit: [link]

[link]

[link]

2012. márc. 22. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Áh ha elég ez is akkor bőven jó:) Van még így is mit tanulni, nem érek rá a részletekre..:D Te amúgy kémiával foglalkozol vagy csak szereted?
2012. márc. 22. 20:52
 9/11 anonim ***** válasza:
Szeretem is, és ilyen területen is szeretnék továbbtanulni. Egyébként jó volt ez a kérdés, megint ráébresztett olyan dolgokra, amit nekünk iskolában csak lebutítva mondanak el (érthető okokból), de majd jól meg kell tanulni egyetemen :D
2012. márc. 22. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Jajj azt hittem már egyetemre jársz:D Nekünk pl semmit nem tanítottak az optikai izomériáról, de ugye emeltre kell, így tanulom magamtól. Pedig faktos vagyok, de van jópár dolog amit nem is vettünk.
2012. márc. 22. 21:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!