Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Akik értenek a fizikához,...

Akik értenek a fizikához, azoknak kérhetném a segítségét?

Figyelt kérdés

Holnap felelünk a tankönyvi feladatokból. Ez az egyik, ami nem teljesen világos számomra, valameddig, eljutottam, de..


Ha vízzel akarnánk elvégezni Torricelli kísérletét, akkor azt tapasztalnánk, hogy a víz szintje nem süllyedne lejjebb a csőben, hanem teljes egészében betöltené azt. Hasonlítsd össze ezek alapján a csőben lévő víz nyomását, az edényben lévő szabad vízfelszínre ható nyomással!


Megcsináltam otthon a kísérletet egy edénnyel meg egy pohárral, minden úgy történt, ahogy itt írva van. De azt honnan tudjam, hogy hol(csőben,edényben) mekkora a víz nyomása? Hogy kell az ilyeneket kiszámítani egyszerűen?

7.osztály



2012. máj. 10. 20:55
 1/5 anonim ***** válasza:

Pl. ezt tudom ajánlani:


[link]

2012. máj. 10. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 bongolo ***** válasza:
100%

Az edényben nem a víz nyomása az érdekes, hanem az edény felett a levegő nyomása. Annak nagysága 1 atm, kb. 101 kPa (függ az időjárástól).


A csőben a víz magassága az érdekes. Minél magasabb a vízoszlop, annál nagyobb a tömege, tehát a súlya is, ezért a nyomása is azzal arányosan nő. Szóval a vízoszlop nyomása kiszámolható a magasságából. Szerintem 7. osztályban még nem kell ilyen számolást csinálnotok, de lehet, hogy nincs igazam.


A lényeg, amit meg kell jegyezz, hogy a csőből azért nem folyik ki a víz, mert a levegő nyomása nagyobb, mint a vízoszlop súlyából származó nyomás. Ezért a levegő "visszanyomja" a vizet a csőbe.


Ha 10 méternél is magasabb csővel csinálnád meg ezt a kísérletet, akkor viszont azt tapasztalnád, hogy kifolyna a csőből valamennyi víz, pont annyi, hogy egy kicsit több, mint 10 méter maradna meg benne. Ez azért van, mert a légnyomás megegyezik kicsit több mint 10 méter vízoszlop nyomásával.

2012. máj. 10. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

>Hasonlítsd össze ezek alapján a csőben lévő víz nyomását, az edényben lévő szabad vízfelszínre ható nyomással!

-Én a kérdést nem értem.

Folyadékokban a nyomás adott mélységben/magasságban mindenütt ugyanakkora.

Tehát a víz szintjén a nyomás ugyanakkora, a külső légnyomás. Feljebb haladva a csőben kisebb, ahogy írták már, ha lenne egy 10 m magas csövünk, annak a tetején lenne nulla.

2012. máj. 11. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 bongolo ***** válasza:
Nem a folyadékban való nyomást kérdezi, hanem a csőben lévő vízoszlopnak a nyomását, amennyivel az edény szintjén hat az edényben lévő vízre. Csak "csőben lévő vízoszlop" helyett úgy fogalmazott, hogy "csőben lévő víz".
2012. máj. 11. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2012. máj. 11. 19:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!