Egy derékszögű háromszög átfogóját a hozzá tartozó magasság két olyan szeletre bontja, melyek aránya 1:3. Mekkorák a befogók, ha az átfogó hossza 16?

Eredmény: 8; 8gyökalatt3~13,86

2012. júl. 4. 16:13
 1/5 anonim ***** válasza:
11.31 illetve 5.65 a 2 átfogója a 2 kisebb háromszögeknek.
2012. júl. 4. 17:04
 2/5 anonim ***** válasza:

bocsi. az 5.31 az rossz..az 8.94 akar lenni !

Meleg van..kissé fáradt már az agyam.

2012. júl. 4. 17:19
 3/5 anonim ***** válasza:
az 5.65..rossz áááááááááááááááááá no az 8.94
2012. júl. 4. 17:25
 4/5 anonim ***** válasza:

Ebből az arányból kiderül, hogy a rövidebb rész 4cm, a hosszabbik 12cm. A magasságtételből ki tudjuk számolni a magasságot:


m=gyök(p*q)=gyök(4*12)=gyök(48)=4*gyök(3)

m=4*gyök(3)


A magasságvonal a derékszögű háromszöget két, az eredeti háromszöggel arányos háromszögre bontja, így a befogók kiszámolhatók arányossággal, mivel ezek derékszögek, szögfüggvényekkel, de a legegyszerűbb mód felírni rájuk a Pitagorasz-tételt, ahol a két befogó a kis háromszögek átfogói:


Rövidebbik befogó: Hosszabbik befogó:


4^2+gyök(48)^2=a^2 12^2+gyök(48)^2=b^2

16+48=a^2 144+48=b^2

64=a^2 192=b^2

8=a 13,8564=b


Ezek a te eredményeid, vagy a könyvé?

2012. júl. 6. 00:17
 5/5 anonim ***** válasza:

Leírom újra, mert elég idétlen módon rakta ki:


Rövidebbik befogó:


4^2+gyök(48)^2=a^2

16+48=a^2

64=a^2

8=a


Hosszabbik befogó:

12^2+gyök(48)^2=b^2

144+48=b^2

192=b^2

13,8564=b

2012. júl. 6. 00:20