Valaki segíteni megoldani ezt a 2 feladatot?


1,


lg(2x)+lg(5x-15)=2


2,


ezt képben feltettem!

[link]


Előre is köszi:)


2012. aug. 15. 00:53
 1/2 anonim ***** válasza:
1. Lg miatti feltételek 2x>0 és 5x-15>0. Ennek egyszerre kell teljesülnie, így x>3. Alkalmazd a lg azonosságait: lg[(2x)*(5x-15)]=lg 100 - bal oldalon azonos alapú lg-ok összege áll, jobb oldalt def. alapján írható ez. Mivel a lg fv. szig. mon. fv., ezért (2x)*(5x-15)=100, innen 10x^2-30x-100=0, azaz x^2-3x-10=0. Ennek gyökei x_1=5 és x_2=-2. E kettő közül a feltétel miatt csak az x=5 a megoldás.
2012. aug. 15. 08:34
 2/2 anonim ***** válasza:
2. Semmi kikötés nem kell x,y-ra. Érdemes az egyik ismeretlen tartalmazó tagok kiküszöbölni, ezt most példéul úgy lehet, hogy vond ki az I.-ből a II.-t: 2^x-es tag kiesik, marad 8*7^y=8, innen 7^y=1, azaz y=0. Ezt visszahelyettesítve akármelyik eredeti egyenletbe, kijön az x is. Például elsőbe helyettesítve: 2^x+5*7^0=5, azaz 2^x+5=7, tehát 2^x=2, ami nem jelent mást, minthogy x=1.
2012. aug. 15. 08:38