Egy négyzet oldala 20 cm. Mennyivel csökkentsük az egyik oldalt, és növeljük ugyanannyival a másikat, ha azt akarjuk, hogy az így kapott téglalap területe

a, 360 cm^2

b, 420 cm^2 legyen?


Előre is köszönöm!



2012. szept. 6. 22:50
 1/3 anonim ***** válasza:

A téglalap oldalai lesznek: (20-x) és (20+x)

Területe. (20-x)(20+x)=360. Másodfokú egyenlet megoldod.

400-x^2=360.

A b. feladatra negatív jönne ki!!

2012. szept. 6. 23:01
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen a növelés/csökkentés mértéke x, ekkor az oldalak 20-x cm és 20+x cm hosszúak lesznek.


Minden téglalap területe a két oldal szorzatával egyenlő, azaz (20-x)*(20+x), ami 400 - x^2.


a)

400 - x^2 = 360

x^2 = 40

x = gyök40


Itt talán illene megjegyezni, hogy bár matematikailag x = - gyök40 is megoldás, de ebben a feladatban ez nem produkál új megoldást, mivel egyiket gyök40-nel növeljük, akkor a másikat -gyök40-vel csökkentjük. Vagy talán érdemes megjegyezni az elején a korrektség érdekéért, hogy x > 0, mivel tényleges csökkentést keresünk.


b)

400 - x^2 = 420

x^2 = -20

Ilyen x nem létezik, tehát ezt nem lehet elérni (amúgy be lehet látni, hogy adott kerület esetén a négyzet területe a maximális a lehetséges négyszögek közül, tehát 80cm kerület esetén, mint ebben a példában, a maximum 400cm^2, azaz 420 cm^2 valóban nem lehetséges, de erre olyan bizonyítást, amit így értenél is nem tudok hirtelen)

2012. szept. 6. 23:03
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!
2012. szept. 7. 07:45