R1PETE kérdése:

Van egy szám: 3,1234123412341234 tehát a 3,1234 végtelenítve ez a szám 2 egész szám hatványaként felírható. Melyik az a 2 egész szám aminek a hatványaként ez a szám felírható? Kérlek titeket minél részletesebben!


#matematika #hatvány #hatványozás #hatványalak #egész számok hatványozása
2012. szept. 18. 13:01
 1/5 bongolo ***** válasza:

Nevezzük azt a számot x-nek

x = 3,12341234....

1000·x = 31234,12341234...

1000·x - x = 31234 - 3

9999x = 31231

x = 31231/9999

2012. szept. 18. 13:46
 2/5 bongolo ***** válasza:

Most nézem a kérdésedet: nem hatványaként, hanem hányadosaként.


És el is írtam, kimaradt egy nulla. Szóval tízezerrel kell szorozni, mert 4 hosszú az ismétlődő rész:


10000·x = 31234,12341234...

10000·x - x = 31234 - 3

A többi jó.


Azt ugye érted, hogy amikor a 10000x-ből kivonjuk az x-et, akkor a teljes tizedesrész kiesik.

2012. szept. 18. 13:49
 3/5 A kérdező kommentje:

először is köszönöm a válaszodat !

viszont még annyit nem értek,hogy hogy hogyan jövök rá,hogy ki kell vonni egy x-et a másik oldalon meg 3-at. Tehát ezek honnan jöttek ? :)

10000x-x?=31234-3?

2012. szept. 18. 21:16
 4/5 bongolo ***** válasza:

Képzeld el, hogy felírod az eredeti számot egy papírra, és aláírod a szorzottat úgy, hogy a tizedesvesszők egymás alatt legyenek. 10-zel való szorzás eggyel balra csúsztatja a számokat a tizedesvesszőhöz képest. Ha 4 hosszú az ismétlődő szakasz, akkor 4-gyel elcsúsztatva, vagyis 10^4-nel (10000-rel) beszorozva az eredeti szám és a beszorzott szám ismetlődő számjegyei pont egymás alatt lesznek. Ha a két számot kivonjuk egymásból, a teljes végtelen hosszú ismétlődő számsor kiesik. Ezért már oda se írtam a törtrészt a kivonáskor, így lett 10000x=31234,12341234...-ból 31234, illetve x=3,12341234...-ból 3.


Ha n hosszú az ismétlődő szakasz hossza, akkor 10 az n-edikennel kell beszorozni, és 10^n·x - x lesz a kivonás.

2012. szept. 19. 13:42
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget ! :)
2012. szept. 20. 08:21