Egy mértani sorozat első 3 tagjának összege 39, szorzatuk 729, melyik ez a 3 tag?

2012. szept. 18. 17:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Mi nem megy?

Tudod mi az, hogy mértani sorozat? Akkor fel tudod írni az első 3 tagot.


a, a*q, a*q^2


Összeg:

a+a*q+a*q^2=a*(1+q+q^2)=39


Szorzat

a*a*q*a*q^2=a^3*q^3=729

a^3*q^3=(aq)^3=729


Köbgyökön lehet vonni:

aq=9

q=9/a


Ez a középső tag. Visszaírva az összeges egyenletbe


a+9+9q=39

a+9q=30


a+81/a=31 /*a

a^2+81=31a


Ez már egy sima másodfokú egyenlet.

2012. szept. 18. 17:22
 2/2 A kérdező kommentje:
Miért a q lett kifejezve,miért nem az a1?
2012. szept. 18. 17:31