Az alábbi kémiával kapcsolatos kérdéseim lennének?


Mennyi az oxidációs száma az Mn-nak az alábbi vegyületekben: KMnOˇ4, Kˇ2MnOˇ4, MnOˇ2 MnSOˇ4?

Másik:

Mi a KMnOˇ4-oldat koncentrációja, ha 10, 00 cm^3 0, 0502 mol/dm^3 koncentrációjú (COOH) ˇ2 oldatra 9,87 cm^3 KMnOˇ4-oldat fogy?

Másik:

Mekkora az (COOH) ˇ2-oldat koncentrációja, h a 10, 00 cm^3 oldatra fogy 10,13 cm^3 0, 0202 mol/dm^3 koncentrációjú KMnOˇ4 oldat?



2012. okt. 24. 21:33
 1/2 BKRS ***** válasza:

Az oxidációs számokban nem vagyok biztos, de a tippem ez: 7,6,4,2

(XOOH)2, ezt ugye oxálsavnak hívják?


Az oxálsavas reakcióhoz kell valami proton forrás, valamilyen sav, gondolom az itt mindegy mi csak ne legyen tömény kénsav.


5(COOH)2 + 2(MnO4)- + 6 H+ ----> 10 CO2 + 2 Mn2+ + 8H2O


vagyis 5 mol oxálsavhoz kell 2 mol KMnO4

Ez azt jelenti, hogy ha kb egyforma a felhasznált oldatok mennyisége, és kb 0,05 mol/dm³ az oxálsav töménysége, ahogy az esetünkben is van, kb 0,02mol/dm³ körűli értéket kell kapnunk a KMnO4-re.


10,00cm³=0,01dm³ 0,0502 mol/dm³ oldatban van

0,000502 mol oxálsav.

Akkor ehhez kell 2*0,000502/5=0.0002008 mol

ez van ugye 9,87cm³=0,00987 dm³ oldatban,

akkor 1dm³ oldatban van: 0.0002008/0.00987 =0.020 mol KMnO4

vagyis a káliumpermanganát oldat koncentrációja 0,0203 mol/dm³.


A következő feladatban ugyanez megy visszafelé,

itt meg 0,05 mol/dm³-öt kell kb kapnunk, de lássuk akkor a számolást.

10,13 cm³=0,01013dm³ 0,0202 mol/dm³ oldatban van 0,0202*0,01013 = 0.0002046 mol KMnO4

Akkor viszont ehhez 5*0.0002046/2=0.0005116 mol oxálsav kell, vagyis 0.0005116mol volt 10cm³-ben,

akkor 1 dm³-ben lesz 0,05116 mol

tehát 0,0512 mol/dm³ az oldat.

Szerintem ezt nyugodtan lehet kerekíteni 0,05 mol/dm³-re.


Majd írd meg, hogy egyetértesz-e a megoldással.

2012. okt. 24. 23:39
 2/2 A kérdező kommentje:
nem igazán vagyok tisztában a sztöchiometriával még gondolkodom majd rajta :D
2012. okt. 25. 15:42