Valaki elmagyarázná hogy a kémiában hogy lehet kiszámítani az oldatokat?

szóval vettük ezt a leckét, hogy oldatok. És akárhányszor elmondja ezt a leckét a tanár én nem értem meg. Tudjátok ez a kiszámítás hogy: Oldószer, oldott anyag, és oldat. valaki el tudja magyarázni érthetően hogy lehet oldatot kiszámítani százalékban? Egyszerűen, és egy példával :)

2012. okt. 25. 21:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Van 100 g oldatod. 30 g cukor és 70 g víz.

Tömeg%=oldott anyag tömege/oldat tömege ×100

Ebben az esetben: 30 g÷100 g×100=30 - tehát az oldat 30%-os.

2012. okt. 25. 21:36
 2/4 anonim ***** válasza:

Előző jól írta, csak ezt a képletet -mivel 3 mennyiség között teremt kapcsolatot- 3 féleképpen lehet rendezni, és feladattól függ, hogy melyikkel kell számolni, úgyhogy leírtam ide mind a 3 féle verziót:


tömeg%=(oldott anyag tömege/oldat tömege)*100%

oldott anyag tömege=oldat tömege*(tömeg%/100%)

oldat tömege=oldott anyag tömege/(tömeg%/100%)


Ugye a feladatokban ezek közül mindig azzal kell számolni, amelyiknél az egyenlőségjel azon az oldalán, ahol csak 1 mennyiség van (itt ahogy én írtam ez a bal oldal) az az ismeretlen, és a másik két mennyiség ismert, vagy kiszámítható más adatokból, mert akkor tudod a műveletet elvégezni. Ha pedig a víz tömege van megadva oldat tömege helyett, akkor a víz csak az oldószer, és ahhoz még hozzá kell adni az oldott anyag tömegét, és az lesz úgy az oldat tömege:


oldat tömege=oldószer tömege+oldott anyag tömege

oldószer tömege=oldat tömege-oldott anyag tömege

oldott anyag tömege=oldat tömege-oldószer tömege


Ezeket is 3 féleképp lehet tehát felírni. És ha olyan feladatot kapsz, hogy 100 gramm VÍZben 30 gramm só, akkor az oldat tömeg%-a NEM!! 30%, mert az akkor lenne, ha 100 gramm OLDATban lenne 30 gramm só. De így az oldat tömege már 100+30=130 gramm, és a tömegszázalékot már ezzel a 130-cal kell számolni, tehát tömeg%=(30g/130g)*100%=23,077% és NEM 30%!!! Ez fontos mert minden dolgozatban szokott lenni ilyen feladat, és majdnem mindig mindenki elrontja.

2012. okt. 25. 22:15
 3/4 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Érthető volt számodra az írásom?
2012. okt. 28. 13:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Ahha úgy nagyjából kezdek rájönni:))
2012. okt. 30. 15:45