A zérushelyet hogy számolta ki a tanár?


Az a helyzet, hogy órán nem számolta ki rendesen időhiány miatt, így hagyott ki részeket. Ez a feladat!

x(negyediken)-2x(másodikon)

Annyit csinált meg belőle, hogy x négyzet(x négyzet-2)

És ebből már rögtön beírta a zérushelyeket. Ezt hogy csinálta mindenféle számolás nélkül szerintetek? zérushelyek 0, gyök 2 és -gyök 2


2012. okt. 30. 08:14
 1/8 anonim ***** válasza:
Szorzattá bontotta a kifejezést: x^4-2x^2 --> itt kiemelt mindkét tagból x^2-et, azaz x^2*(x^2-2). Egy szorzat pedig pontosan akkor 0, ha valamelyik tényezője 0. Így x^2=0 vagy x^2-2=0 (mindkettő egyszerre most nem lehet 0, hiszen x^2=x^2-2=0 nem teljesül egyszerre). Innen x=0 és x=+-GYÖK2 adódik zérushelynek.
2012. okt. 30. 08:24
 2/8 A kérdező kommentje:
Áh, így már értem...köszi! És még valami a zérushelyet a pitagorasz tétellel is ki lehet számolni. De akkor gondolom azt csak másod fokú függvénynél lehet használni...
2012. okt. 30. 08:48
 3/8 anonim ***** válasza:

Pitagorasz-tétel? :D Hogy jön az ide? :D Megoldóképlet, na az működhet egy másodfokú függvénynél, vagy akár egy szorzatnál is, hiszen például ha nézzük azt a függvényt, hogy e^x*(x^2-3x+2), akkor ennek csak ott lesz zérushelye, ahol a () 0, mert e^x nem vesz fel 0-át semmilyen valós x-re. Megoldóképlettel (3+-1)/2, azaz x=2 és x=1. Íme:

[link]

2012. okt. 30. 08:59
 4/8 A kérdező kommentje:

például ezt miért nem lehet pitagorasz tétellel számolni?

f(x) = −x2+5x-6

2012. okt. 30. 09:00
 5/8 A kérdező kommentje:
Bocsi! Lehet én keverem a szezont a fazonnal. Én arra gondolok, hogy minusz b +- gyök alat b négyzet -2*a*c/2*a
2012. okt. 30. 09:02
 6/8 A kérdező kommentje:
Ja, értelek...nagyjából :D Köszi!
2012. okt. 30. 09:03
 7/8 anonim ***** válasza:

De a Pitagorasz-tétel egy derékszögű háromszög befogói és az átfogója között adja meg az összefüggést :) Amire te gondolsz, az a másodfokú egyenlet megoldóképlete:

[link]

Az utóbbi példádban a=-1, b=+5 és c=-6.

2012. okt. 30. 09:03
 8/8 A kérdező kommentje:
Igen, de a matekban soha nem lehet tudni... :D Köszi a segítséget így már valamivel világosabb... :)
2012. okt. 30. 09:16