Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mennyi a lim (e^x * ln (−...

Mennyi a lim (e^x * ln (−x) ) x-->-∞ határértéke?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy L'Hospital szabállyal kell megoldani:


lim(e^x * ln(−x)) = lim(e^x * (-1/x)) = ...

de ezt akármeddig folytatom, mindig ∞/∞ alak jön ki. Mit nézek el?


Részletes leírás?



2012. nov. 15. 08:47
 1/9 anonim ***** válasza:

Írd át úgy, hogy y=-x legyen:


e^(-y)*ln(y) y-->∞


ekkor hányados alakra írható:


ln(y)/e^(y) y-->∞


így "végtelen/végtelen" típusú

és egy lépésben kijön a L'Hospital-lal...

2012. nov. 15. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ja!


és az ln(-x) deriváltja -1/(-x)=1/x

2012. nov. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


A ln(-x) deriváltját félrenéztem, köszi.


Akkor a határérték 0?


HA az eredeti határértékben az x-->∞? Akkor


e^x mindig --> ∞

lim(e^x * ln(−x)) = ∞ * lim ln(-x) = ∞ * ln(lim(-x)) = ∞ * ln(-lim x) = ∞ * ln(-limx) = ∞


HA az eredeti határértékben az x-->0? Akkor

az előző alapján: .... = 1 * ln(-limx) = 0



Ez a levezetés jó? Vagy van egyszerűbb/érthetőbb/elfogadottabb is?

2012. nov. 15. 10:11
 4/9 anonim ***** válasza:
Az eredeti f(x)=e^x*ln(-x) függvénynek nem létezik határértéke a +végtelenben, mivel ott nincs is értelmezve; sőt, egyetlen pozitív számra sincs. Az ÉT (a logaritmus miatt) -x>0 ---> x<0 - vagy ha így jobban tetszik, akkor xe]-végtelen;0[. Határértéket pedig az értelmezési tartomány szélein szokás vizsgálni :) A -végtelenben valóban 0 lesz (precízen 0-). A másik (azaz 0-ban balról) szintén kritikus határértéket ad, mert 0*végtelen típus...
2012. nov. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Elnézést, mert benéztem :D Szóval 0-ban balról az e^x az 1-hez tart (1-), az ln(-x) meg -végtelenhez, így nem is kell átalakítani xD A f(x) határértéke itt tehát -végtelen lesz.
2012. nov. 15. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

uh, én most egy kicsit összezavarodtam.


Akkor

1)eredeti fv nincs értelmezve a +végtelenben?

- De ilyenkor mi a válasz?

- Amit levezettem, s végtelen jött ki, az nem jó megoldás?


2)az ln miatt az eredeti fv 0-ban nincs értelmezve,

- azaz az ln(-x)-nek csak baloldali határérték létezik?

- amikor 0-hoz tart, akkor a baloldali határértéke -végtelen, vagy a határértéke? (vagy hülyeséget kérdezek)


Kérhetnék egy kis magyarázatot? (lehet, hogy egyszerű, de már teljesen összekeveredtem)

2012. nov. 15. 14:17
 7/9 anonim ***** válasza:

Alapvetően f(x) akkor van értelmezve, ha a kifejezésben minden egyes része értelmezett. Az e^x, mint külön rész, minden valós x-re értelmezett, hiszen az e egy adott szám, ez tetszőleges valós kitevőre értelmezhető, így ettől még xeR lehetne az ÉT. Viszont az ln(-x)-re ez már nem mondható el, hiszen alapvetően logaritmusa csak a nemnegatív (>0) számoknak van. Így aztán a kikötés ennél a résznél az kell legyen, hogy -x>0, azaz x<0 (tehát már 0-ban sincs értelmezve). És mivel MINDKETTŐNEK teljesülnie kell, ezért a közös rész az x<0.


Ebből következik, hogy sem 0-ban jobbról, sem semmilyen pozitív értéknél, sem pedig +végtelenben nem létezik a határértéke ennek a függvénynek (már persze ha valós-valós függvényről beszélünk xD). Az értelmezési tartományán f(x9 folytonos, így határértékről csak az Ét két szélén beszélhetünk: lásd fent :)

2012. nov. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A te levezetésedben pedig ott van az elvi hiba, hogy lim {x->+végtelen} ln(-lim x). Na most ez így nem értelmezett, mivel hogy ha x->+végtelen, akkor -limx=-végtelen, márpedig az ln függvénynek a fenti értelmében meg -végtelenben nem létezik a határértéke, mert ez meg itt nincs értelmezve.
2012. nov. 15. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ :)
2012. nov. 15. 14:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!