X^2 + 6x +5 Szorzattá alakítása?

(x^2 + 6x + 9) - 9 + 5 <- Ez itt hogyan? Nem értem mit keres ott hirtelen +9
2009. aug. 14. 23:42
 1/5 anonim ***** válasza:

X^2+6X+5=(X+3)^2-9+5=(X+3)^2-4


Mert (X+3)^2=X^2+6X+9 És mivel ugye ott +5 van, ezért kell belőle levonni a négyet.

Ha meg megnézed ami alul van, az ugyanaz, mint a felső, mert a +9 meg a -9 az 0.

2009. aug. 14. 23:54
 2/5 A kérdező kommentje:

Am köszi. De vannak még érdekes dolgok pl:

16a^4 - 1 az lehet egyenlő (4a^2 + 1) (4a^2-1)?

2009. aug. 15. 00:52
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen, mert (a+b)*(a-b)=a^2-b^2

Helyettesítsünk be!

a=4a^2

b=1

Tehát (4a^+1)*(4a^2-1)=(4a^2)^2-1^2=4a^2*4a^2-1=16a^4-1


Ez is illetve a fenti kérdésed is nevezetes azonosság.

2009. aug. 15. 01:38
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de ez még mindig nem világos, sry:

X^2+6X+5=(X+3)^2-9+5=(X+3)^2-4


Mert (X+3)^2=X^2+6X+9 És mivel ugye ott +5 van, ezért kell belőle levonni a négyet.

Ha meg megnézed ami alul van, az ugyanaz, mint a felső, mert a +9 meg a -9 az 0.

2009. aug. 15. 15:51
 5/5 A kérdező kommentje:
(X+3)^2-4 tehát a^2 + 2ab +b^2 azonosság van használva, de mivel 3^2 9 ezért -9+5? H lehet ilyen szrt kitalálni :(
2009. aug. 15. 18:07