Hogyan kell megoldani ezt a feladatot egyenlő együtthatók módszerével?


11/2x-3y + 18/3x-2y=13

27/3x-2y + 2/3y-2x=1


2012. dec. 16. 13:23
 1/1 anonim ***** válasza:

jobban átlátható, ha 1/(2x-3y)=a és 1/(3x-2y)=b helyettesítést elvégezzük.


11*a+18*b=13

27*b-2*a=1


(a vége azért -2*a, mert (3y-2x)=(-1)*(3x-2y) )


Egyenlő együtthatókat kapunk, ha mondjuk a 2. egyenletet szorzom 5,5-el


11*a+18*b=13

148,5*b-11*a=5,5


Összeadva

166,5*b=18,5

b=1/9


a visszahelyettesítéssel:

27*b-2*a=1

2a=27b-1

2a=2

a=1


Most visszahozva az eredeti ismeretleneket:


1/(2x-3y)=1

1/(3x-2y)=1/9


2x-3y=1

3x-2y=9


ismét használva az egyenlő együtthatók módszerét, az első egyenletet szorzom 3/2-el


3x-4,5y=1,5

3x-2y=9


Kivonva egymásból

2,5y=7,5

y=3

Visszahelyettesítve:

3x-2y=9

3x=9+2y

3x=15

x=5


Ha nem számoltam el, akkor (5;3) a megoldás.

2012. dec. 16. 13:32