X tengelyen mikor kell eltolni jobbra-balra az elsőfokú függvényeket?

2012. dec. 28. 12:38
 1/1 delusion ***** válasza:
100%

Feltételezve, hogy ez matek, valamint egyszerű koordináta-rendszerről van szó, ahol x a független változó tengelye, azaz a vízszintes:


Legyen f(x)=10x + 1, vagy ha ti így jelölitek: y= 10x + 1.


Mielőtt válaszolnék a kérdésedre, elmagyarázok valamit, ami talán segíthet - nem biztos, hogy így tanultátok, vagy tanultátok egyáltalán. Szóval, ebből (magából a függvény megadásából) már igen sok dolgot le tudsz olvasni:


[1.]


Az y (vagy ha úgy tetszik, függő változó tengelye, f(x), függőleges tengely, ordináta) tengelyt a függvény a [0,1] pontban fogja metszeni.

Azért, mert ha megnézed, akkor az x és y tengely egy pontban metszi egymást - ez lenne az origó, ahol x=0 és y=0.

Mi y-okat, f(x)-eket keresünk, tehát x=0-t kell behelyettesítenünk:


y=10*0 + 1 = 1

vagy f(x) = 10*0 + 1 = 1


A függőleges tengelyen az egyesbe már rajzolhatsz is egy teli karikát, x-et, amit akarsz - ott fog áthaladni az egyenes.


[2.]

Már csak azt kell megkeresned az ábrázoláshoz, hogy hol halad át a függvény az x tengelyen (abszcisszán, vízszintes tengelyen).

Tehát meg kell oldanod a 10x+1 = 0 egyenletet. Magyarul itt y-t rögzítjük 0-nak.


Így (ha tudok még számolni):


10x + 1 = 0

10x = -1

x = -1/10 =-0,1


Ide is berajzolsz egy pöttyöt, összekötöd az előzővel, és kész is van a függvény "ábrázolása".


"Függvényeltolás":


Az elsőfokú, vagy ha úgy tetszik, lineáris függvényeknek ilyen alakja van:

f(x) = ax + b


b egy konstans, azaz egy "önmagában álló szám" a fentebbi példánál ez 1 volt.

ax pedig a változó ("x"), és annak együtthatója("a"). Előző példánál ez a 10x volt.


---Ha b nő/csökken, akkor:


A metszéspontok változnak meg, a meredekség nem. Ennek Te konkrét hasznát gondolom most még nem tudod venni, de szemléltetve:


10x + 1-ből csináljunk 10x + 20-at (azaz változtassuk meg b-t)


y tengelymetszet: 10*0 + 20 = 20 -> változott, előbb 1 volt.

x tengelymetszet:

0 = 10x + 20

-20 = 10x

-2 = x -> szintúgy változott.


Következtetés: BALRA tolódott a függvény.


Ha f(x) = 10x - 20:


y tm. : - 20

x tm. : 2


JOBBRA tolódott el a függvény.


----Meredekség változása:

10x + 1 helyett legyen most x + 1.


y tengelymetszet nem változik, mivel 1*0 + 1 szintúgy 1, mint a 10*0 + 1.

x tengelymetszet viszont változik: x = -1.


Remélem át tudtam adni a lényeget, buta ember vagyok, nem tudom konkretizálni, hogy mikor "kell" balra-jobbra eltolni a függvényeket, de azért bízom abban, hogy tudtam segíteni.

2012. dec. 28. 15:16