Hogyan kell megoldani ezeket a feladatokat? (Kombinatorika, valószínűségszámítás)


Múlt héten 1 hétig nem voltam suliban,kombinatorikát vesszük. Matek tanár,aki korrepetál beteg,senki sem tud nekem segíteni! Ezen a héten már írunk és nekem még halvány lila gőzöm sincs,hogy mi van! Próbáltam már magamtól megoldani,sikertelenül,mert nem nagyon látom át ezeket a dolgokat.

Légyszíves jó matekosok,segítsetek nekem megoldani ezt a pár példát,hogy jobban megértsem. Ha nem lenne nagy kérés kicsit magyarázzátok is el,de csak egyszerűen,mert nagyon nem vagyok matekos beállítottságú.


1. 32 lapos magyar kártyából 1 lapot húzva mennyi a valószínűsége annak,hogy a húzott lap makk vagy király?(makkból 8 lap van,királyból meg 4 ugye)


2. Külön-külön cédulára felírjuk az összes kétjegyű számot. Mennyi a valószínűsége annak,hogy a szám osztható 15-tel?


3. 6x dobunk dobókockával. Mi a valószínűsége,hogy mind a 6 szám előjött?


4. Mennyi a valószínűsége,hogy egyik dobás sem hatos, ha kétszer dobok a dobókockával?


5. Mennyi a valószínűsége, hogy 6 dobásból legalább egyszer hatost dobunk?


6. Mennyi a valószínűsége annak, hogy mind3 gyerek egynemű a családban, ha 1/2 a valószínűsége,hogy fiú vagy lány?


7.Két ország sakkválogatottja, az A és B csapat közedös zőtáborban készül egy világversenyre. Az első héten az azonos nemzetbeli sportolók játszanak körmérkőzéses bajnokságot, tehát minden egyes sportoló minden nemzetbelijével egy mérkőzést. Az A csapat 7 játékossal érkezett, a B csapatnál összesen 55 mérkőzés zajlott.

a) Hány mérkőzés zajlott az A csapatnál, és hány tagja van a B csapatnak?

A második héten az A csapat 6 kiválasztott tagjának mindegyike 8 B csapatbeli játékossal játszik egy-egy játszmát.

b) Összesen hány játszma zajlott a második héten?

Az edzőtáborozás végén a csapatok összes játékosa között négy egyforma ajándéktárgyat sorsolnak ki. Egy játékos legfeljebb egy ajándéktárgyat kaphat.

c) Mennyi annak a valószínűsége, hogy az ajándékok közül egyet A csapatbeli játékos, hármat B csapatbeli játékosok kapjanak?



2013. jan. 23. 16:00
 1/5 anonim ***** válasza:

1. valószínűség = kedvező esetek száma/összes esetek száma

Itt a kedvező eset 11, hisz 8 makk 4 király, abból lejön egy lap, mert az mindkettő tulajdonsággal rendelkezik egyszerre. Az összes eset 32, mivel ennyi lap van.

A valószínűség: 11/32


2. összes eset: a kétjegyű számok száma: 90

kedvező eset: ha osztható 15-el, tehát ha a szám 15, 30, 45, 60, 75 vagy 90. Ez összesen 6 eset.

Valószínűség: 6/90 = 1/15

2013. jan. 23. 16:17
 2/5 anonim ***** válasza:

3. Összes eset 6^6.

Kedvező eset: a 6,5,4,3,2,1 számoknak kell tekinteni a lehetséges sorbarendezéseit. (ismétlés nélküli permutáció) Ez 6!.

Valószínűség: 6!/6^6 ( 6 faktoriális per 6 a hatodikon)



4. Összes eset: 6*6.

Kedvező eset: érdemes komplementerrel számolni, tehát hány esetben nem teljesül a feltétel, tehát hány esetben van hatos a dobásomban. Ez 3 eset, vagy az első hatos, vagy a második, vagy mindkettő. Az össez eset 36, ebből 3szor teljesül rosszul a feltétel, tehát 36-3 = 33 szor teljesül jól.

Valószínűség: 33/36 = 11/12

2013. jan. 23. 16:27
 3/5 anonim ***** válasza:

5. Összes eset 6^6.

Kedvező eset: ismét komplementerrel, azaz ha nem dobsz hatost: 5^6.

Komplementer valószínűség: 5^6/6^6

Valószínúség: 1-komplementer: 1-5^6/6^6.

2013. jan. 23. 16:40
 4/5 anonim ***** válasza:

6. P(mindegyik fiú)= 1/2 * 1/2 * 1/2 = 1/8. Természetesen ez a mindegyikük lány valószínűsége is. Így annak a vsz-e, hogy egyneműek, 1/4.

7. a: Ha 'n' ember közül mindegyik játszik mindenkivel, akkor összesen n*(n-1)/2 mérkőzés történik. (Ennek igazolására egy n-szöget lehet felrajzolni, és behúzni annak az összes átlóját, és a játszmákat itt az oldalak és az átlók jelentik.) Tehát 7*6/2 = 21 mérkőzés zajlott az A csapatnál. B-nél hányan voltak? Ezt már Te számold ki!

b: 6 ember (ha jól értelmezem a feladatot) játszik 8-8 ember ellen. Ez 6*8 játszma.

c: Általánosságban, 'k'-val és 'l'-lel jelölve:

A kedvező esetek száma: B(k, 1) * B(l, 3), ahol B-vel jelöltem a binomiális együtthatót, azaz: ('k' alatt az 1) * ('l' alatt a 3)

Az összes eset száma: B(k+l, 3+1)=B(k+l,4).

Tudnod kell már azt Neked is, hogy hogyan számítjuk ki a a valószínűséget a fenti két esetszámból.

2013. jan. 25. 00:05
 5/5 anonim ***** válasza:
Javítanám a 4. választ,mivel annak az esélye,hogy nem dobunk hatost 5/6,ennek kétszer kell megtörténnie,azaz 25/36.
2013. jan. 25. 15:37